Alexa, după victoria cu Bekescsaba: ”Avem minusuri!” Ianis Zicu: ”Publicul, să fie ALĂTURI DE NOI!”

Peste 2.000 de timișoreni au fost prezenți sâmbătă seara în tribunele stadionului Dan Păltinișanu pentru a aplauda revenirea lui Ianis Zicu și Alex Curtean la Timișoara, iar bănățenii nu au fost dezamgiți. ”Idolul tribunelor” a marcat golul de 2-0, după ce Curtean deschisese scorul. ”Amicalul” de prezentare cu Bekescsaba 1912 Elore a fost testul perfect înainte de debutul Ligii I, sezonul 2015/2016, chiar dacă s-a jucat pe o căldură infernală.

Tot aseară a putut fi vizionat, în premieră, noul echipament în culorile alb și violet, dar și cele mai noi achiziții ale timișorenilor, între care amintim cei doi spanioli care au semnat cu echipa înainte de plecarea în stagiul din Slovenia, Zicu sau Curtean și chiar portarul german Sascha Kirschstein.

Partida a fost dominată clar de bănățeni, Curtean fiind primul care a fost aproape de gol, însă a nimerit bara în minutul 8. Tot el deschidea scorul în minutul 18, când a expediat în gol un șut din șase metri, după o acțiune a lui Ovidiu Popescu. Același Popescu, dar și Elek sau Cânu au mai putut marca, dar scorul pauzei avea să rămână 1-0.

În partea a doua intrarea pe gazon a lui Zicu s-a făcu ”ca-n vremurile bune”, în uralele publicului. ”Pictorul”, abia intrat în dreptunghiul verde, a dezechilibrat efectiv apărarea maghiară de câteva ori. Deși ”biciclistul” Boldea și ”vârful” improvizat Cristi Bărbuț au trecut pe lângă 2-0, în ultimul minut de joc, ”piticul vitezist” al timișorenilor a fost faultat în careu, iar centralul a indicat punctul cu var. Penalty-ul, la cererea expresă a publicului, a fost transformat de Zicu, iar scorul devenea 2-0.

”A fost o senzație frumoasă. Mă leagă multe lucruri minunate de momentele petrecute aici și sper ca publicul să înconjoare în număr mare această echipă cu dragostea pe care ar trebui s-o aibă necondiționat”, a declarat, la final, Ianis Zicu, așteptat la ieșirea de la vestiare de zeci de fani, de care machedonul se declară mulțumit la acest meci. ”Pentru un meci amical, la ce se întâmplă în fotbalul românesc, au venit destul de mulți spectatori. Au fosr jocuri în Liga 1 unde n-au fost nici 50% din fanii de azi de la Poli. Puține cluburi, în afară de Steaua, au atâția spectatori la un meci de pregătire”, a mai spus Zicu.

Emoționat de primirea făcută de timișoreni, Ianis speră să repete ultimul sezon petrecut la Timișoara, chiar dacă este puțin în urmă cu pregătirea fizică. ”Mă bucur foarte mult că suporterii n-au uitat ceea ce am reușit aici, dar este la fel de important să repet evoluțiile bune deoarece publicul așteaptă cel puțin la fel de mult de la mine. Fanii trebuie să fie alături de noi, să ne încurajeze și când mai greșim, deoarece o să fie și momente grele. Important este să jucăm bine și să-i aducem la stadion! în prima etapă trebuie să câștigăm și sperăm să începem cu dreptul. Ei au o echipă foarte bună la Pandurii, dar trebuie să fim foarte siguri pe noi și să nu le dăm nici o șansă”, a conchis Zicu.

”Chirurgul” de la cârma celor de la Poli Timișoara a anunțat că este mulțumit, per ansamblu de jocul elevilor săi. ”A fost un meci pe o căldură sufocantă, dar mă bucur că am avut ritm 50-60 de minute. În multe momente, echipa a arătat foarte bine. Mai sunt multe lucruri de pus la punct, dar am avut situații de poartă și am controlat jocul. Mă bucur pentru cei doi marcatori, Curtean și Zicu, dar și pentru Llorente sau Hernandez că au avut evoluții bune. Sunt mulțumit de ritm și că am câștigat. Cred că în multe momente am arătat un fotbal foarte bun. Bekescsaba s-a apărat cu zece jucători în unele momente, dar am avut posesie și răbdare și ne-am creat multe situații de a marca. Avem minusuri! Aș remarca faptul că în repriza a doua am avut 20 de minute proaste. Mă bucur că Zicu a arătat calitate! Am jucat cu Bărbuț vârf datorită accidentărilor lui Pedro și Popovici. Chiar și așa, Bărbuț a creat acel penalty. La viteza lui poate fi periculos în orice moment”, a spus Dan Alexa după jocul de sâmbătă seara.