Atmosferă incendiară pe Dan Păltinișanu, la meciul ASU Politehnica – FC Corvinul. Suporteri amendați de jandarmi

Revenirea suporterilor ASU Politehnica Timișoara pe Stadionul „Dan Păltinișanu” a fost una cel puțin spectaculoasă. Ultrașii au „aprins” peluza, iar jucătorii i-au răsplătit cu un binemeritat 3-1.

După un an de la ultimul meci jucat pe Stadionul Dan Păltinișanu, cu FC Ripensia, ASU Politehnica Timișoara a revenit pe arenă, de data aceasta în cadrul unui meci disputat în campionatul ligii a treia, contra FC Ripensia. Alături de suporterii care și-au reluat locul în Peluza Sud, aproximativ 7.000 de timișoreni au asistat la victoria alb-violeților în fața formației hunedorene.

13006456_1021336631284132_1318268224124547677_n

Primul gol a fost marcat de jucătorii ASU Politehnica, prin Marius Marin. Avantajul nu a durat mult, deoarece în minutul 20 hunedorenii au marcat un gol, prin Bozian. Alb-violeții și-au revenit însă rapid, după golul marcat de Birău. La pauză s-a intrat cu 2-1 pentru ASU Politehnica Timișoara.

13006593_1021349057949556_5388382352176217614_n

După pauză, atmosfera a devenit incendiară, iar cei prezenți la stadion au putut admira un adevărat spectacol pirotehnic, realizat de ultrașii timișoreni.

12998629_1021380971279698_8213650496703961457_n

Cea de-a doua repriză a mai adus un gol pentru ASU Politehnica, marcat de Cristian Gălan. Meciul s-a terminat 3-1 pentru timișoreni.

13062315_1021390271278768_8587527395708319950_n

După finalul partidei, tensiunile dintre supoterii timișoreni și cei hunedoreni, printre care se aflau și fani UTA Arad, au escaladat, fiind cunoscută vechea rivalitate între galerii. Între un grup de suporteri timișoreni și unul al formației adverse au avut loc incidente, care au fost aplanate de jandarmi.

„La aproximativ 25 de minute după încheierea partidei, un grup de suporteri ai A.S.U. Politehnica Timişoara au ajuns în apropierea sectorului destinat galeriei oaspete, au aruncat cu o petardă înspre galeria hunedoreană, moment în care aceştia au răspuns, încercând să treacă de poarta care delimitează sectoarele stadionului pentru „a se întâlni cu rivalii lor. Jandarmii timişoreni au intervenit pentru aplanarea conflictului fiind interceptaţi atât suporteri ai fracţiunii GAV din cadrul galeriei timişorene, cât şi din galeria hunedoreană”, au transmis reprezentanții Grupării de Jandarmi Mobilă Timişoara.