Unirea Sânnicolau Mare, EGALA lui ACS Poli II într-o partidă la care a asistat și Florin Marin. Alb-violeții au dominat partida

Unirea Sânnicolau Mare a întâlnit-o astăzi, în meciul care a deschis etapa a X-a din „D” Timiș, pe ACS Poli II, sub privirile antrenorului primei echipe, Florin Marin. Deși partida a fost controlată în cea mai mare parte de alb-violeți, gazdele au deschis scorul în prima parte și au condus cea mai mare parte a jocului. Egalarea a venit cu cinci minute înaintea fluierului final, astfel că jocul s-a încheiat 1-1.

După startul jocului, condus de o brigadă maghiară, ACS Poli II s-a instalat la conducerea teritorială a jocului. Prima ocazie a venit în urma unui corner, atunci când Bocșan a reluat cu capul în brațele portarului Sitaru. A urmat o serie de ocazii la rând pentru oaspeți. Păduraru, tot cu capul, a trimis alături, aproape de vinclu, ca mai apoi Galea să intervină în ultima clipă în fața lui Mailat, rămas singur cu portarul.

Contrar cursului jocului, Unirea a deschis scorul. Șutul lui Jivan, la firul ierbii, de la peste 25 de metri l-a prins total nepregătit pe Pap, 1-0. Doar două minute mai târziu avantajul Sânnicolaului putea fi dublat, asta dacă același Pap nu intervenea în fața loviturii libere executată aproape perfect de Galea, sub transversală. Ultima ocazie a fost contabilizată în contul timișorenilor. Sorescu a început o acțiune solitară și a tras din colțul stâng al careului, de la aproximativ 18 metri, mingea mângâind bara.

După revenirea de la cabine în joc a existat o singură echipă, cea în căutarea egalării. Totuși, șansa era să le surâdă amfitrionilor. Miron a recuperat o minge în apărare, în banda stângă, a urcat 20 de metri cu ea la picior și a trasat o diagonală care l-a găsit în partea dreaptă pe Crișan, scăpat singur cu Pap, însă și-a prelungit mingea prea mult, accidentându-se în cele din urmă.

Cu cinci minute înainte de final a picat golul egalizator. Sorescu i-a pus mingea pe tavă lui Bocșan, din lovitură liberă, iar acesta a reluat-o cu capul, la vinclu, 1-1. Nu mai puțin de trei etape au trecut de când ACS Poli II nu a mai cunoscut gustul victoriei, în vreme ce Unirea Sânnicolau Mare este la al doilea rezultat de egalitate la rând.

Unirea Sânnicolau Mare: Sitaru – Petrișor, Uzun, Miron, Galea – Oancia, Jivan – Crișan, Vasilcin, Cărpinișan – Michi. Au mai intrat: Blaga, Florescu, Toma Stoianov. Antrenor: Nae Căprărescu.

ACS Poli II: Pap – Fridrich, Sporin, Bocșan, Sturz – Păduraru, Oprea – Mailat, Birnoi, Sorescu – Golda. Au mai intrat: Boldea, Potoleanu. Antrenor: Adrian Săvoiu.

*150 de spectatori au asistat la jocul dintre Unirea Sânnicolau Mare și ACS Poli II.

*Partida a fost arbitrată de o brigadă maghiară.

*La meci a fost prezent și Florin Marin, antrenorul principal al lui ACS Poli Timișoara.

*Omul meciului: Miron Mihai.