ACS Poli pierde două puncte pe teren propriu. Poli Timişoara 2-2 FC Argeş Piteşti

ACS Poli pierde două puncte pe teren propriu. Poli Timişoara 2-2 FC Argeş Piteşti 1Poli Timişoara a terminat la egalitate, scor 2-2, partida disputată luni, pe stadionul Dan Păltinişanu, în cadrul etapei a X-a a Ligii a II-a. După acest scor, ACS Poli a urcat pe locul secund în clasament, la egaliutate de puncte cu Damila Măciuca.

Obiectiv ratat de elevii lui Vali Velcea. Antrnorul lui Poli a impus ca obiectiv, după partida de la Drăgăşani unde Damila Măciuca şi ACS Poli au terminat la egalitate 0-0, obţinerea a nouă puncte din următoarele trei partide. Dacă primele şase puncte au venit conform „planului”, restul, până la nouă, se lasă aşteptat întrucât în cea de-a treia partidă, disputată azi, alb-negrii au terminat la egalitate, cu FC Argeş, scor 2-2, adunând astfel numai 7 puncte.

ACS Poli pierde două puncte pe teren propriu. Poli Timişoara 2-2 FC Argeş Piteşti 2Partida din etapa a X-a a început slab, cele două formaţii jucând mai bine de jumătate de repriză un fotbal nu tocmai plăcut ochilor celor circa 400 de suporteri care au luat loc în tribunele stadionului Dan Păltinişanu. Primul care a atras atenţia suporterilor şi nu numai a fost „Biciclistul” Boldea, care în minutul 30 a şutat pe spaţiul porţii, însă nu a reuşit să modifice indicaţile tabelei de marcaj, acesta fiind urmat imediat de o tentativă de deschidere de scor din partea lui Goge, care a tras bine de la 20 de metri. Cum în fotbal ocaziile se răzbună, Popa de la oaspeţi profita de prima fază de poartă a piteştenilor şi reuşea să-l învingă pe Kirev, aflat din nou într-o formă nu foarte bună, după ce trei partide la rând bulgarul nu a încasat nici un gol. 1-0 pentru FC Argeş, din minutul 36, iar până la pauză doar Bălace mai „atenta” la scorul meciului, însă fără succes.

ACS Poli pierde două puncte pe teren propriu. Poli Timişoara 2-2 FC Argeş Piteşti 3Repriza secundă a fost net superioară calitativ primului mitan, astfel, imediat de la reluare, piteştenii au avut din nou şansa de a marca, Ion fiind intimidat de ieşirea lui Kirev, care reuşea să păstreze proporţiile scorului. După numai patru minute, Boldea marchează pentru 1-1, după ce Poparadu a şuat spre poartă însă un fundaş advers devia până la „Biciclistul” celor de la Poli. Minutul 54 aducea o nouă ocazie în dreptul alb-negrilor, însă Szekely a tras direct în Croitoru, atacantul polist reuşind până la urmă să marcheze, pentru 2-1, însă faza se întâmpla doar în minutul 80. Argeşenii s-au mobilizat exemplar pe final de meci, iar în minutul 85 piteştenii beneficiau de o lovitură de pedeapsă ca urmare a unui fault al lui Petrovic asupra lui Popa, marcatorul primei reuşite a partidei, acţiunea petrecându-se în careul lui Kirev. Acelaşi Popa avea să execute penalty-ul, iar scorul devenea 2-2.ACS Poli pierde două puncte pe teren propriu. Poli Timişoara 2-2 FC Argeş Piteşti 4

Poli reuşeşte şi cu acest egal să se „caţere” pe locul secund în clasament, la egalitate de puncte cu Damila Măciuca, bănăţenii beneficiind de un golveraj superior.

ACS Poli Timişoara: Kirev – Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic, Goge, Trandu, Poparadu (c), Bălace, Boldea şi Szekely. Au mai intrat: Boştină, Dobricean şi Artean. Antrenor Valentin Velcea.
FC Argeş Piteşti: Croitoru – Voicu (c), Negoiţă, Visa, Ivănică, Briceag, Popa, Răuţă, Cârstoiu, Manole, şi Ion. Au mai intrat: Niculae, Iancu şi Stănescu. Antrenor Iulian Crivac.