Poli Timișoara câștigă și runda a II-a. Cânu aduce victoria cu Unirea târlungeni FOTO

Stadionul Dan Păltinișanu a fost astăzi gazda unei partide de fotbal, să-i spunem atipice. Excepând ora la care s-a jucat partida dintre Poli Timișoara și Unirea Târlungeni, 11:00, partida s-a jucat vineri de dimineață datorită faptului că oaspeții au refuzat să evolueze de la ora 17:00, așa cum le-au propus timișorenii.

Meciul a început bine pentru Poli, iar Lazăr avea să rateze de puțin deschiderea scoruui, o dată în minutul 9, iar cea de-a doua tentativă în minutul 22. Două minute mai târziu și Bălace a încercat același lucru, însă tot fără succes pe tabela de marcaj. Scorul avea să se modifice în minutul 30, când același Lazăr bate perfect o lovitură liberă de pe dreapta, iar Cânu marchează cu capul dintr-o poziție excelentă. După zece minute stavric trage în plasa laterală, iar la cabine se intra cu 1-0 în favoarea alb-negrilor.

După pauză apare și prima ocazie pentru jucătorii lui Bona, în minutul 57, când Marcăș, rămas singur cu Pap, nu reușește să-l învingă pe goalkeeper-ul Timișoarei. Bănățenii dau o replică timidă în minutul 68, prin Bărbuș, care pleacă în stilu-i caracteristic, cu mingea la picior, iar la câțiva centimetri de linia de poartă centrează din lateral dreapta, însă Szekely, ca de obicei, este cu un pas în urmă. Minutul 78 mai aduce o ocazie pentru brașoveni, când Cristea trage în plasa laterală a porții lui Pap. Pe final de meci, Lazăr și Bărbuț și-au mai încercat norocul, însă scorul avea să rămână 1-0.

În tribunele arenei Dan Păltinișanu și-au găsit loc și fotbaliștii de la Șoimii Pâncota, gruparea arădeană făcând un ”popas” în drumul lor spre Reșița, unde va întâlni Metalul, în cadrul aceleiași etape, dar mâine. Arădenii și-au ”spionat” astfel adversarii, cu doar câteva zile înainte de meciul direct, din Cupa României, ce are loc marți.

Poli Timişoara: Pap, Bălace (c), Cânu, Scutaru, Neagu, Lazăr, Popescu, Bărbuţ, Boldea (min.58- Trandu), Kneeshaw (min.78- Popovici), Stavric (min.55- Szekely). Antrenor: Dan Alexa.

Unirea Tărlungeni: Nitzuly, Vlăsceanu, Şerban, Forika, Iaru (min.66- Pricop), Sorin (min.56- Antal), Cristea, Antoche (min.75 Brujan), Marcăş, Neculai, Elek (c). Antrenor: Daniel Bona.