Timișoara triumfă în derby-ul Banatului! Poli Timișoara 2-1 FC Caransebeș FOTO

Timișorenii au jucat mai bine, dar jocul lui Poli suferă în continuare, chiar dacă de data aceasta rezultatul a fost unul favorabil. Partida a început bine pentru timișoreni, la numai două minute de la fluierul de start, debutantul într-un joc oficial, petru Poli, Pedro Henrique șutând la vinclul lui Coca, portarul ”gugulanilor” reușind să respingă. Prima repriză a aparținut gazdelor, fără drept de cuvânt pentru galben-albaștrii, care abia au ajuns în apropierea careului lui Pap, în timp ce timișorenii au dat recital de ratări în fața fostului lor coleg Valentin Coca.

Mitanul secund a fost mult mai chilibrat, după ce Caransebeşul și-a reorganizat apărarea. Elevii lui Bălu s-au reorganizat într-o defensivă pe două fronturi, dar chiar și așa atacul lui Poli a reușit să străpungă ”autobaza” în minutul 54, când centrarea lui Carlos Eduardo se oprește în mâna lui Goşa, iar centralul arăta punctul cu var. Penalty-ul a fost executat de Lazăr, care a tras peste poartă, Alexa izbucnind de nervi, motiv pentru care l-a și înlocuit pe cu Poparadu, peste doar câteva minute. Schimbarea făcută de Alexa s-a dovedit un succs, întrucât mijlocaşul a fost faultat în careu în minutul 72 și timișorenii benefiaicau de al doilea penalty. Fundașul Claudiu Belu execută perfect și Poli deschide scorul, 1-0. Bucuria nu durează decât 13 minute, pentru că oaspeții egalează prin Săulescu, la o fază la care elevii lui Alexa par să fi ignorat o minge care se îndrepta, singură, spre un linia de la capătul terenului. Cărășeanul înscrie pentru 1-1.Timișorenii replică și mai rapid, iar după numai două minute erau din nou în avantaj, după ce Bărbuț centrează excelent pentru reluarea lui Nanu, care face 2-1. Pe final de joc, eleviilui Bălu au solicitat și ei o lovitură de la 11 metri, dar centralul nu a acordat nimic, motiv pentru care fotbaliștii din cele două tabere au fost pe punctul de a-și împărți pumni, însă centralul a calmat spiritele. Partida se încheie cu scorul de 2-1, iar timișorenii au un nou motiv de bucurie: debutul lui Pedro Henrique, care a dovedit și ”oficial” că este un jucător de valoare.

”Sunt mulțumit de cum am jucat și de felul în care am colaborat cu colegii. Este o victorie importantă! Voi munci să-mi îmbunătățesc și mai mult jocul și forma fizică, însă sunt convins că alături de colegi pot avea un sezon perfect. Victoria este meritată pentru că am fost superiori. Sper să continuăm tot așa!” a spus Hnerique, după jocul de vineri seara.

Poli Timișoara: Pap, Belu, Cânu, Scutaru (c), Neagu, Popescu, Keita (min.80- Trandu), Carlos Eduardo (min.69- Nanu), Lazăr (min.63- Poparadu), Bărbuţ, Pedro Henrique. Antrenor: Dan Alexa.

FC Caransebeş: Coca, Manea, Goşa (c), Dicu (min.77- Centea), Buşu, Săulescu, Artean, Precup, Poiană (min.57- Lupu), Ganea (min.70- Suru), Himcinschi. Antrenor: Sorin Bălu. ‪