Agenda culturală a Consiliului Județean Timiș pentru perioada 29 septembrie – 5 octombrie

Consiliul Județean Timiș anunță o serie de evenimente culturale care se vor desfășura în perioada 29 septembrie – 5 octombrie, adresate publicului de toate vârstele. Programul include expoziții de artă, spectacole de teatru, lansări de carte și concerte.

La Centrul Multifuncțional Bastion va fi deschisă expoziția „Arta ca proces”, organizată de Asociația Artiștilor Plastici „Romul Ladea”, care reunește artiști din diverse domenii și propune o perspectivă asupra procesului de creație.

Festivalul Internațional de Animație, ediția a X-a, continuă la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”. Programul cuprinde spectacole dedicate mai multor categorii de vârstă, de la producții pentru copii mici, până la reprezentații pentru adolescenți și publicul larg. În cadrul festivalului sunt programate și două lansări de carte.

Muzeul Național al Banatului propune vizitatorilor expoziții permanente și temporare, printre care „Istoria militară a Banatului”, „Spațiile Oravitzan” și „Gărâna 2025 – Atelier de creație”.

Muzeul Național de Artă Timișoara continuă seria expozițiilor deschise publicului, între care se numără „Utopie și cercetare. Grupurile experimentale timișorene 111 și Sigma (1966-1981)”, „Chroma”, „Mezzotinta” și colecțiile permanente de artă bănățeană, românească și europeană.

La Muzeul Satului Bănățean Timișoara pot fi vizitate expoziția „Banatul Habsburgic. Restituiri istorice”, expoziția în aer liber și obiectivul „Casa Națională”.

Programul complet al evenimentelor poate fi consultat pe site-urile și la sediile instituțiilor culturale organizatoare.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

ANUNȚURI ȘI PUBLICITATE