Săptămână plină de evenimente culturale în Timiș. Festival, expoziții și spectacole pentru copii între 22 și 28 iunie

De la Festivalul Înghețatei Bune și expoziții de artă, până la spectacole de teatru pentru cei mici, instituțiile de cultură din Timiș propun un program divers pentru finalul lunii iunie.

Ioana Danciu
Întreaga responsabilitate a comentariilor lăsate de dumneavoastră vă aparține! Click aici-citeste condiţiile de utilizare ale site-ului www.voceatimisului.ro

Finalul lunii iunie aduce o ofertă culturală bogată în Timiș, cu evenimente pentru toate vârstele, de la expoziții și festivaluri, până la spectacole de teatru dedicate copiilor și adolescenților.

Instituțiile de cultură aflate în subordinea Consiliul Județean Timiș au pregătit, în perioada 22-28 iunie, un program care pune accent atât pe artă și patrimoniu, cât și pe activități recreative pentru familii.

Unul dintre punctele centrale ale săptămânii este cea de-a treia ediție a Festivalului Înghețatei Bune, găzduit de Muzeul Satului Bănățean. Evenimentul are caracter caritabil și include ateliere de creație, zone interactive, spectacole și concerte live.

Iubitorii de artă pot vizita expozițiile organizate la Centrul Multifuncțional Bastion, unde este deschisă expoziția Ultimele Atingeri, semnată de Ana Militaru, dar și la Muzeul Național de Artă Timișoara, care propune atât colecțiile permanente de artă românească și europeană, cât și expoziții temporare precum Utopie și cercetare, Insectarium sau Wolf: formă și joc.

Și Muzeul Național al Banatului continuă seria expozițiilor dedicate patrimoniului local, printre cele mai interesante aflându-se Albume de familie. Burghezia din Banat în perioada modernă 1800-1947, Oglinda frumuseții și expoziția Bastion Viola, dedicată istoriei Politehnicii.

Pentru cei mici, Teatrul pentru Copii și Tineret Merlin aduce pe scenă două spectacole. Pe 24 iunie va avea loc The Window, recomandat publicului de peste 12 ani, iar pe 28 iunie copiii de peste 3 ani sunt invitați la Doi purceluși sau cei șapte ani de acasă.

Programul din această săptămână confirmă încă o dată că agenda culturală a Timișului rămâne activă și diversificată, oferind publicului multiple opțiuni pentru petrecerea timpului liber în spații dedicate artei, istoriei și educației culturale.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

ANUNȚURI ȘI PUBLICITATE