UTA Arad o poate trimite pe Poli pe locul I. Alb-negrii au „asigurată” prima victorie a returului

Sfârşit de săptămână cu o nouă etapă în „B2”. Poli Timişoara are din nou pauză competiţională, alb-negrii având iniţial programată partida din etapa a XIX-a a ligii secunde la fotbal cu Unirea Alba Iulia, formaţie ce s-a retras din competiţie, ceea ce face ca elevii lui Velcea să câştige partida la „masa verde” cu scorul de 3-0, iar asta, în cazul în care Corona la egalitate cu UTA, sau pierde în faţa arădenilor, ar face ca bănăţenii să urce pe primul loc în Seria Vest a Ligii a II-a.

Ajunsă la etapa cu numărul 19, Liga a II-a continuă cu partide din ce în ce mai interesante, asta chiar dacă pentru Poli această etapă aduce o nouă „pauză”. Întrucât echipa condusă de Velcea trebuia să întâlnească Unirea Alba Iulia la finalul acestei săptămâni, iar ardelenii s-au retras din campionat, ACS Poli Timişoara va fi declarată câştigătoare la „masa verde” cu scorul de 3-0 (în deplasare). Cu acest rezultat, Poli obţine prima „victorie” a returului, şi urcă, cel puţin până la finalul partidei dintre Corona Braşov şi UTA, pe prima poziţie a clasamentului Seriei Vest al ligii secunde.

În cazul în care UTA se impune pe terenul Coronei, sau dacă arădenii obţin cel puţin un rezultat de egalitate, acesta va trimite Poli chiar pe primul loc promovabil, în condiţiile în care, următorul joc al bănăţenilor va fi în etapa 20, chiar cu Corona, la Timişoara.

Clubul a făcut publice unele statistici, de unde s-a ajuns la concluzia că cel mai folosit „polist” în acest campionat este Petrovic (1170 de minute), urmat de Kirev (1080 de minute), Boldea (1060 de minute), Marovic (1057 de minute) şi Poparadu (1050 de minute), dintr-un total de 23 de jucători folosiţi de antrenorul Vali Velcea. Dintre aceştia 10 jucători sunt născuţi după 1990: Daminuţă, Bărbuţ, Pap, Trandu, Goge, Dobricean, Boştină, Artean, Iovan şi Aniţoiu.

* Deocamdată nu au debutat, dar se pregătesc cu echipa mare alți jucători sub 21 de ani: Gherasim, Todorov și Bocșan.

* După 18 runde, ACS Poli are cea mai bună apărare din Liga II, încasând numai 11 goluri.