ACS Poli câştigă la scor, dar nu convinge!

ACS Poli câştigă la scor, dar nu convinge! 1ACS Poli Timişoara a învins cu 4-1 pe Unirea Alba Iulia, într-o partidă, care în ciuda numărului mare de goluri nu prea s-a jucat fotbal şi puţinii spectatori s-a plictisit în anumite momente ale jocului. Golurile au fost înscrise de Bălace (3), Goge (77), Al. Boştină (78, 85), respectiv Mândruşcă (89).

Gazdele au deschis rapid scorul în minutul 3 prin experimentatul Bălace (finalizare din careul mic, după ce Tiut a parat în prima fază şutul lui Goge pătruns pe dreapta) şi apoi au controlat cvasitotal disputa până la pauză. Cea mai mare ocazie a fost irosită de Goge (13), când Bucurică a respins de pe linia porţii, după ce adversarul l-a driblat pe Tiut. Gherman l-a titularizat în premieră pe Fulea, pe postul de fundaş dreapta, lăsându-l rezervă pe Potopea, un obişnuit al primului unsprezece în precedentele două runde.

La noi sunt carenţe mari de tot, probleme de alimentaţiee, vitaminizare, suferim în continuare. Poli a dominat clar prima repriză, noi am încercat ceva în startul actului secund, dar n-am pus mari probleme. Eu mă bucur că n-am lăsat Unirea să moară“, a afirmat Gherman, prezent la conferinţa de presă cu tricoul Ripensiei Timişoara.

Cele trei puncte erau vitale pentru contactul cu plutonul fruntaş. Nu înseamnă că dacă ai salariile la zi câştigi toate meciurile“, a replicat Vali Velcea.

Abia la reluare, vizitatorii au ameninţat buturile adverse, prin acelaşi Bucurică (minutul 50) – la o lovitură liberă la care Kirev a intervenit. În rest, Alba-Iulia s-a chinuit să construiască, însă fără periculozitate, exceptând şutul lui Istrate (66 – pe lângă), stingându-se pe măsura trecerii timpului, arătându-şi limitele. Aflaţi în 10 jucători prin accidentarea lui Cl. Oara (nu se efectuase înlocuirea), albaiulienii încasează două goluri în numai 120 de secunde. Mai întâi în minutul 77, când Tiut a respins în faţă şutul lui Al. Boştină, iar Goge a marcat, şi imediat Al. Boştină înscrie din apropiere.

“Arma secretă” Al. Boştină, inspirat introdus în teren de Velcea şi-a trecut în cont dubla în minutul 85, cu un şut sub bară. Mândruşcă semnează golul de onoare în minutul 89, cu o lovitură de cap după un corner (a doua reuşită stagională), însă vizitatorii au suportat o grea umilinţă în actul secund, când precaritatea pregătirii fizice şi-a spus cuvântul.

Poli a acumulat 5 puncte în clasament şi ţinteşte vârful acestuia. Urmează însă o deplasare grea, la licedul Corona Braşov, deplasare la care Velcea merge la victorie. Important este ca echipa să şi joace tot meciul nu numai în anumite momente.
O dezamăgire o reprezintă şi numărul foarte mic de suporteri, aproximativ 1000. În schimb galeria de facebook a dat prima reprezentaţie, deocamdată modestă.

CS Poli: Kirev – Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic – Artean (56, Dobricean), Poparadu (cpt.), Goge, Bălace – Boldea (65, Al. Boştină), S. Szekely (72, Enciu). Rezerve Gherasim – E. Miculescu, Fl. Nanu, Daminuţă. Antrenor Valentin Velcea.

Unirea: Tiuţ – Fulea, Schuller (85, Potopea), Bumbac, Bucurică – Cl. Oara (79, M. Olar), Istrate, M. Oprea (cpt.), M. Petrescu – Mândruşcă, S. Mureşan. Rezerve Pascal – Contor, Coţolan, Al. Man, Rondak. Antrenor Stelian Gherman.

*Arbitri M. Balaci (Severin), Iul. Timar (Marghita), F. Tunyogi (Zalău), rezervă D. Voinea (Reşiţa) *ObservatoriC. Corocan, D. Firiţeanu (Reşiţa) *Avertismente: Bălace (4), Nohai (31), Kirev (45), Petrovic (51)/ Bumbac (35), Fulea (58), Cl. Oara (60), Schuller (73).