Consiliul Județean Timiș și Primăria Sânnicolau Mare au semnat acordul de parteneriat pentru viitorul complex geotermal. Proiectul Aquapark Sânnicolau Mare este preselectat pentru finanțare regională, dar contractul de finanțare nu este încă semnat.
Acord semnat pentru Aquapark Sânnicolau Mare
Noutatea față de informațiile publicate anterior este formalizarea colaborării dintre administrația județeană și cea locală. Acordul stabilește cadrul în care cele două instituții vor pregăti și susține investiția propusă prin Intervenția Regională 6.2.B – „Turism și calitatea vieții”, din Programul Regional Vest 2021–2027.
Proiectul se află pe lista investițiilor preselectate de ADR Vest. Această etapă nu înseamnă însă că finanțarea este definitiv aprobată. Urmează documentația necesară, evaluarea, contractul de finanțare și procedurile de achiziție.
Complex geotermal pe aproximativ 4 hectare

Planul prevede bazine interioare și exterioare, un bazin cu apă geotermală, tobogane, spații pentru copii și adulți, zone de recuperare, fizioterapie, SPA și wellness. Complexul ar urma să fie amenajat pe aproximativ patru hectare, cu circa 400 de locuri de parcare și soluții de producere a energiei din surse regenerabile.
Capacitatea estimată este de aproximativ 300 de persoane în sezonul rece și de până la 1.000 de persoane vara. Parametrii finali și costurile vor putea fi confirmați după încheierea etapelor tehnice și de finanțare.
„Prin acest parteneriat dovedim că suntem alături de primăriile din județ care își fac treaba. Susținem financiar un proiect foarte bine pregătit de administrația locală, dar a cărui dimensiune financiară depășește posibilitățile unui singur oraș. O investiție locală bine gândită poate avea impact economic în tot județul.”
Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș
Conform acordului, după obținerea finanțării și finalizarea achiziției, lucrările ar urma să fie executate în 24 de luni de la emiterea ordinului de începere. Informațiile instituționale pot fi urmărite pe site-ul Consiliului Județean Timiș.
Vocea Timișului a prezentat în luna iulie datele inițiale despre proiectul aquaparkului, facilitățile propuse și estimarea de 40 de milioane de euro. Acordul semnat reprezintă un pas administrativ nou, nu începerea construcției.






