ANUNȚURI

Societățile comerciale : AVCOZ EDIL S.R.L. , VCN DEVELOPMENT VEST SRL , SPAB CONSTRUCT VEST S.R.L. ,  SPO DEVELOPMENT BUILD INVEST S.R.L. , BAV DEVELOPMENT BUILD S.R.L. , anunță publicul interesat că au obținut autorizațiile de construire cu nr. 168 , respectiv cu nr. 169 din data de 13.03.2024 , emise de Primărie Timișoara, jud. Timiș , privind obiectivul începerii lucrărilor de construcții pentru proiectele ELIZA 2 și ELIZA 3 , imobile de locuințe colective , în regim  P+2E+ER , în Timișoara , pe strada Grigore Alexandrescu , jud Timiș .

Timişoara hibernează pe loc de promovare după ultima etapă din tur. FC Bihor 2-3 ACS Poli

Timişoara hibernează pe loc de promovare după ultima etapă din tur. FC Bihor 2-3 ACS Poli 1ACS Poli Timişoara a obţinut o nouă victorie în Liga a II-a de fotbal, Seria Vest, reuşind să învingă pe FC Bihor, la Oradea, cu scorul de 3-2, Deşi elevii lui Claudiu Niculescu au condus mai întâi cu 1-0, şi apoi cu 2-1, alb-negrii au revenit spectaculos reuşind să întoarcă scorul şi să învingă cu aportul special al tânărului Trandu care a marcat două goluri senzaţioinale.

Meci nerecomandat cardiacilor pe arena „Iuliu Bodola” din Oradea, acolo unde formaţia gazdă, FC Bihor, dădea piept cu ocupanta locului secund în Liga a II-a, Seria Vest – ACS Poli Timişoara.

Startul partidei a fost unu mult peste ceea ce se aşteptau suporterii prezenţi în tribună, bihorenii reuşind să deschidă scorul chiar în minutul 13, Ovidiu Popa fiind primul marcator al partidei. Bucuria gazdelor nu avea să dureze decât opt minute, Petrovic, de la oaspeţi aducând egalarea cu o lovitură de cap, ca urmare a unui corner executat perfect de Trandu. Deşi ocaziile nu au lipsit atât de o parte cât şi de alta, scorul pauzei avea să rămână 1-1, însă repriza a II-a avea să crească cotele adrenalinei celor prezenţi în tribune.

Repriza secundă a debutat mai spectaculos decât primul mitan, astfel, în minutul 54, gazdele preluau din nou conducerea. ca urmare a unei gafe uriaşe trecute în dreptur portarului alb-negrilor – Kirev, marcatorul golului doi al bihorenilor fiind Mărkuş. Cunoscută, încă din vremea când antrenor era Dusan Uhrin, ca o echipă ce revine puternic în ultima parte a meciurilor, Poli nu s-a dezminţit nici de această dată. Egalarea avea să vină în minutul 61, dintr-un penalty transformat excelent de Trandu, printr-o „scăriţă”, acelaşi Trandu trecându-şi pentru a doua oară numele pe lista marcatorilor, după doar cinci minute, cu un lob senzaţional de la peste 20 de metri, şi ducând astfel scorul la 2-3. Văzuţi cu punctele-n „tolbă”, timişorenii n-au făcut altceva decât să-şi vadă de joc până la finalul celor 90 de minute, reuşind astfel să aducă încă trei puncte în Banat, acumulând în total 26 de puncte, cu şase mai mult decât principala urmăritoare – FCM Tg. Mureş şi cu unul mai puţin decât ocupanta primei poziţii – Corona Braşov.

FC Bihor: Popescu – Zanardini, Oltean (c), Petrache, Pop – Coroian, Târnăcop, Sorian – Mărkuş, Hadăr, Popa. Au mai jucat: Bâc, Puşcaş şi Florean. Antrenor: Claudiu Niculescu.

ACS Poli Timişoara: Kirev – Sakir, Petrovic, Şeroni, Marovic – Goge, Poparadu (c), Trandu, Nanu – Boldea, Enciu. Au mai jucat: Bălace, Boştină şi Dobricean. Antrenor: Valentin Velcea.

sursa foto: bihon.ro