Wizz Air și Aeroportul Internațional Timișoara Traian Vuia au anunțat lansarea a două noi rute externe operate din Timișoara, către Berlin și Praga.
Ruta Timișoara – Berlin a fost inaugurată în 21 mai și va avea zboruri în fiecare joi și duminică. Ruta către Praga începe din 23 mai, cu zboruri programate marțea și sâmbăta.
Potrivit companiei, biletele pornesc de la 99 de lei pentru un segment de zbor, preț care include taxele administrative și un bagaj de mână de dimensiuni mici.
Reprezentanții companiei spun că extinderea rutelor face parte din strategia de dezvoltare a rețelei regionale și de creștere a accesibilității pentru pasagerii din România.
Wizz Air a anunțat că, în 2025, a transportat peste 14 milioane de pasageri în România, cu o creștere de 13% față de anul precedent. Compania operează în prezent 226 de rute din România către 27 de țări.
În perioada ianuarie – aprilie 2026, operatorul aerian a raportat o rată de operare a zborurilor de 99,53% la nivelul întregii rețele europene.
Compania aeriană are în România 41 de aeronave alocate bazelor locale și estimează că va pune la dispoziție peste 18 milioane de locuri în 2026.

