Cele mai citite articole în ultima săptămână

Din aceeași categorie

Ca-n vremurile bune! Ripensia Timişoara a intrat încă odată în istoria fotbalului românesc după 3-0 cu UTA Arad, în Cupa României

Vocea Timișului va susține permanent adevărul!

Stadionul „Electrica” a fost neîncăpător, miercuri, la meciul dintre Ripensia Timişoara, echipă ce evoluează în Liga a V-a de fotbal şi divizionara decundă UTA Arad, echipă cu pretenţii de promovare.

Partida s-a jucat în faţa a peste 1.500 de spectatori, jumătate dintre ei plătitori de bilete, datorită cărora au intrat în bugetul clubului de la Gara Mică peste 6.400 de lei, şi a fost un spectacol total. Ripensia a început excelent meciul, reuşind ca încă din minutl 4 să preia conducerea pe tabela de marcaj, prin „pata de culoare” a galben-roşilor, Joseph Anagor, care făcea ca tabela să indice 1-0. UTA, fără nici un fel de reacţie, avea să fie luată prin surprindere după numai cinci minute de la marcarea primului gol. În minutul 9, Raul Briciu trimite o „ghiulea” de la 24 de metri, direct în vinclul porţii lui Oberhauser, iar tabela arăta 2-0. Pauza o aducea pe UTA „pe val” dar fără „folos” în privinţa scorului.

Repriza secundă debutează la fel de ofensiv pentru elevii lui Suciu, iar la doar patru minute de la „reluare”, Oltean, de la oaspeţi, vedea al doilea galben şi implicit pe cel roşu, „Bătrâna Doamnă” jucând mai departe în inferioritate numerică. Minutul 69 aducea o nouă fază, la finalul căreia Anagor îi pasează excelent lui Adrian Popa care duce scorul la 3-0, iar arădenii păreau dintr-o altă „piesă”. 3-0 avea să fie şi scorul final, un rezultat care a făcut înconjurul României, „Ripi” scriind istorie în Cupa României şi devine prima echipă venita din liga a V-a care se califică în şaisprezecimile competiţiei, acolo unde va întâlni o trupă din Liga I, după un drum extraordinar în Cupa României, cu 9 echipe eliminate pe parcurs.