Marinarii au făcut instrucţie cu alb-violeţii. CSU Poli Timişoara 23-35 HCM Constanţa

Marinarii au făcut instrucţie cu alb-violeţii. CSU Poli Timişoara 23-35 HCM Constanţa 1CSU Poli a încheiat dezastruos actuala ediţie a turului Ligii Naţionale de handbal masculin, echipa de pe Bega fiind învinsă, la Timişoara, de campioana României, HCM Constanţa, la 12 puncte diferenţă, 35-23 pentru marinari.

Deşi a fost suferit o înfrângere în etapa precedentă, pe terenul celor de la U Cluj, CSU Poli nu s-a regăsit nici pentru ultima partidă a turului acestei ediţii a Ligii Naţionale de handbal masculin. Elevii lui Gligore Czari au cedat uşor pradă marinarilor din Constanţa – echipa campioană în exerciţiu.

Startul meciului a fost de departe în favoarea bănăţenilor, aceştia conducând, în mare parte ostilităţile în prima parte a reprizei întâi, sau mai bine zis până în jurul minutului 20, după ce interul Andrei Grasu a avut „grijă” să marcheze primele opt goluri consecutive pentru Poli, însă din minutul 20 totul s-a rupt în tabăra alb-violeţilor, marinarii preluând frâiele partidei şi implicit conducerea pe tabelă, la pauză scorul fiind 15-20.

Repriza secundă avea să debuteze asemeni finalului primului mitan, adică slab pentru bănăţeni, campionii de la malul mării reuşind să înscrie de patru ori consecutiv (15-24), însă diferenţa avea să crească constant până la final de meci, ecartul maxim, de 12 goluri, fiind înregistrat chiar în scorul final, 23-35.

Singurul factor pozitiv al acestui meci de coşmar pentru bănăţeni a fost interul bănăţenilor – Andrei Grasu, care a fost golgheterul partidei, reuşind să înscrie nu mai puţin de 13 goluri în poarta marinarilor. Celelate reuşite ale alb-violeţilor au fost semnate de: Stan – 3 goluri, Ignat, Fenici şi Andrei Lela cu câte două reuşite şi Levente Szentpeteri cu un gol marcat.

Un tur slab pentru CSU Poli, bilanţul la final de an fiind mai mult decât îngrijorător pentru trupa lui Czari, echipa reuşind numai patru victorii din 11 partide, opt puncte nefiind suficiente pentru a spera la un loc „european”, obiectiv anunţat an de an de conducerea trupei de pe Bega înaintea debutului de sezon.