Poli câştigă primul meci în deplasare, în 2013. Luceafărul Oradea 0-1 Poli Timişoara

Poli Timişoara câştigă prima partidă „afară”, în acest an. Elevii conduşi de pe banca tehnică de Valentin Velcea s-au impus mai uşor decât o arată scorul final, la Sânmartin, în faţa „naşului” echipei în alb şi negru din sezonul precedent. Golul victoriei a fost marcat abia în minutul 81 de Nanu, care aduce trei puncte mai mult decât preţioase la Timişoara.

Etapa a XXIII-a a trimis-o pe Poli Timişoara la Sânmartin, acolo unde Luceafărul Felix sau, mai nou, Luceafărul Oradea îşi desfăşoară partidele de „acasă”. Partida se anunţa destul de dificilă ţinând cont de faptul că Poli a început acest retur mai mult decât „fragil” având doar o victorie obţinută pe teren, şi aceea chiar în etapa precedetă, pe teren propriu, dar şi prin prisma faptului că adversarul de azi s-a dovedit o „nucă tare” îndeosebi în sezonul precedent.

Partida a început bine pentru elevii lui Velcea care au vrut să demonstreze încă de la început că rezultatele slabe de până acum, din 2013, au fost doar o pasă proastă, şi au reuşit. Prima şansă de a deschide scorul a avut-o echipa de pe Bega, prin Boldea, care, în minutul 16, a preluat o centrare de la Bărbuţ, însă ajuns în colţul careului mic a fost blocat de gazde. Szekely, şase minute mai târziu, avea să încerce şi el reflexele lui Ghilea, portarul bihorenilor respingând în corner, lovitură de colţ la finalul căreia căpitanul Ovidiu Petre avea să reia în braţele aceluiaşi Ghilea. Cu şansa deschiderii scorului s-a întâlnit şi Boldea, „Biciclistul” reluând defectuos din apropierea porţii adverse, iar cu cinci minute înainte de a se intra „la cabine”, Szekely avea să încerce din nou deschiderea scorului, ratând, de la numai şase metri, ţinta. Ultima fază importantă din primul mitan i-a aparţinut lui Şeroni, care n-a reuşit, nici el, să deschidă scorul, în chiar ultimul minut de joc.

După pauză, alb-negrii au revenit pe gazon la fel de motivaţi. Trandu avea să-şi încerce primul şansa, cu un şut respins de goalkeeper-ul bihorean. În minutul 64, atacantul Szekely rata din nou ocazia desprinderii, la faza imediat următoare oaspeţii, prin veteranul Bundea, irosind poate cea mai importantă şansă de a marca a echipei de la Sânmartin. Cea mai interesantă fază avea să se întâmple cu 25 de minute înaintea expirării timpului regulamentar de joc, când, Trandu, de la Poli, avea să vadă al doilea cartonaş galben, şi, implicit pe cel roşu, bănăţeanul fiind eliminat, iar Poli juca, din nou, în 10 oameni. Inegalitatea de pe dreptunghiul verdea nu avea să se vadă, dimpotrivă, elevii lui Velcea au tras tare, iar în minutul 81 Nanu, intrat în minutul 71, reuşeşte deschiderea scorului cu un şut formidabil de la 20 de metri de poarta lui Ghilea, din lovituă liberă. Până la final nu avea să se întâmple nimic notabil, iar victoria celor de la Poli îi urcă pe bănăţeni pe locul 1 în Seria Vest a Ligii secunde, la egalitate de puncte (dar cu golaveraj mai bun) cu Corona Braşov – echipă ce are un joc mai puţin disputat.

Luceafărul Oradea: Sălăjan, Leţan (c), Cura, Muntean, Achim, Haş, Schwarczkoff (min. 18 – Neaga), Ianc, Ghilea (min. 63 – Bundea), Roşu, Popescu (min. 87 – Pop). Antrenor: Florin Farcaş.

Poli Timişoara: Kirev – Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic – Bărbuţ, Ov. Petre (c) (min. 74 – Poparadu), Trandu, Bălace (min. 71 – Nanu) – Boldea (min. 57 – Boştină), Szekely. Antrenor: Valentin Velcea.