Un jucător de la Poli merge la naţională, după ce elevii lui Velcea au fost învinşi „amical” de Metalul Reşiţa. Divizionara secundă s-a impus cu 2-0

Poli Timişoara a suferit o nouă înfrângere, de această dată „amicală”, acasă la nou-promovata în Liga a II-a, Metalul Reşiţa. Bănăţenii de la munte s-au impus cu scorul de 2-0, pe propriul teren, iar timişorenii aşteaptă meciurile oficiale. Până atunci, unul dintre jucătorii prim-divionarei a fost convocat la echipa naţională.

Dacă Velcea a început cu o parte dintre titularii din prima ligă, Alexandru Pelici, tehnicianul reşiţenilor, a „jucat” cu ce-a avut mai bun. Echipa de start aliniată de Vali Velcea a fost: Coca, Nohai, Scutaru, Şeroni, Marovic, Bărbuţ, Petre, Trandu, Keita, Popovici şi Furtado.

Dără prea mari emoţii, bănăţenii de munte au avut şansa deschidesrii scorului în minutul 28, Coca reuşind să pareze şutul trimis de ex-polistul Marco Enciu. După doar şapte minute, venea rândul timişorenilor să-şi încerce şansa la gol, dar Furtado şutează aşături, după o centrare perfectă a lui Trandu. Cum ocaziile se răzbună, Metalul deschidea scorul în minutul 38, prin Neagoe, iar 1-0 avea să fie scorul pauzei.

Repriza secundă a fost abordată de Velcea cu următoarea formulă: Pap, Belu, Bocşan, Petrovic, Nicola, Gorobsov, Poparadu, Boldea, Moldovan, Dragu, Szekely. Dacă în prima repriză, Poli a mai contat în atac, mitanul secund nu s-a dovedit prea prielnic pentru alb-negrii, iar după 20 de minute de la „reluare”, metaliştii făceau 2-0 prin acelaşi Neagoe, scorul având să reziste până la final, ceea ce face ca Poli să ajungă la trei înfrângeri consecutive, două în Liga I şi aceasta „amicală”.

Altfel, jucătorul polist Cristi Bărbuţ a fost convocat la naţionala de tineret a României. Noul „Torje” face parte din efectivul selecţionat de antrenorul Bogdan Stelea în vederea meciului din deplasare, de pe 10 septembrie 2013, cu Muntenegru. Partida contează pentru grupa a 6-a de calificare la Campionatul European Under 21, ediţia 2013-2015.