ACS Poli, din nou egal alb cu FK Rad, într-un amical disputat în Serbia

La fel ca în vară, atunci când remiza la zero în cantonamentul din Slovenia, într-un joc contra belgrădenilor de la FK Rad, ACS Poli a repetat astăzi rezultatul. Scorul alb s-a menținut în ciuda incursiunilor echipei lui Florin Marin, care a dominat în totalitate jocul.

Elek a avut o primă șansă, în minutul 18, atunci când a pătruns în careu de pe partea dreaptă, însă șutul său nu a prins cadrul porții. Chiar dacă timișorenii s-au instalat la controlul jocului, ocaziile importante au lipsit să apară. La jumătatea primului mitan, Bărbuț a încercat poarta printr-un șut de la 25 de metri, cu stângul, din poziție centrală, dar goalkeeper-ul celor de la Rad a fost din nou la post, reținând în doi timpi.

Cu cinci minute înainte de final, același Elek a scăpat pe contraatac, în zona centrală, a scos mingea la 16 metri pentru Bărbuț, însă un nou șut al său a fost respins în corner de către defensiva sârbă.

Cu o formulă schimbată în mitanul secund, Javi l-a lansat pe Rufino, însă șutul său a avut aceeași finalitate ca cele ale colegilor săi. Calea către gol a fost una foarte întortocheată pentru jucătorii bănățeni. Popovici a trimis alături, în minutul 56, iar mai apoi același Rufino, cu capul din 6 metri, nu a nimerit spațiul porții. Intrările lui Mailat și ale lui Sintean din finalul jocului nu au schimbat nimic, astfel că amicalul dintre FK Rad Belgrad și ACS Poli Timișoara s-a încheiat 0-0.

ACS Poli în prima repriză…

Kirschstein – Belu, Cânu, Scutaru, Neagu, Sarmov, Artean, Llorente, Bărbuț, Goga, Elek.

…în partea secundă.

Smaranda, Belu, Bocşan, Scutaru, Neagu, Artean, Popovici, Croitoru, Hernandez, Curtean, Rufino.

Articole asemănătoare

Retrogradata in Liga a III-a, Poli Timisoara este ”predata” de Nicolae Robu

Ajunsă în Liga a III-a și intrată în insolvență,...

Poli vrea puncte pe terenul liderului Ligii 2, Sportul Snagov. Rachita: Le stiu slabiciunile

Ocupanta ultimului loc în clasamentul Ligii 2, Poli Timișoara...

CJ Timis se lauda cu transparenta in alegerea finantarii proiectelor culturale si sportive pe anul 2019

Consiliul Județean Timiș (CJT) supune dezbaterii publice ghidurile privind...

Poli Timisoara: sase meciuri amicale programate inainte de reluarea sezonului

Clubul de fotbal Poli Timișoara are programate șase jocuri...

Poli Timisoara isi pastreaza antrenorul ”demis” si scumpeste pretul biletelor pentru meciul cu ASU

Divizionara secundă de fotbal, Poli Timișoara, a anunțat, astăzi,...