ANUNȚURI

Societățile comerciale : AVCOZ EDIL S.R.L. , VCN DEVELOPMENT VEST SRL , SPAB CONSTRUCT VEST S.R.L. ,  SPO DEVELOPMENT BUILD INVEST S.R.L. , BAV DEVELOPMENT BUILD S.R.L. , anunță publicul interesat că au obținut autorizațiile de construire cu nr. 168 , respectiv cu nr. 169 din data de 13.03.2024 , emise de Primărie Timișoara, jud. Timiș , privind obiectivul începerii lucrărilor de construcții pentru proiectele ELIZA 2 și ELIZA 3 , imobile de locuințe colective , în regim  P+2E+ER , în Timișoara , pe strada Grigore Alexandrescu , jud Timiș .

”Nedved din Banat” e LEGENDĂ! Remiza cu FC Mioveni a fost meciul de retragere pentru Silviu Bălace

Ultimul joc de pe ”Dan Păltinișanu” în actuala stagiune a eșalonului secund, a adus-o la Timișoara pe ocupanta poziției secunde în clasamentul seriei vestice a Ligii a II-a, CS Mioveni. Echipa lui Claudiu Niculescu, deși juca fără miză, la fel ca elevii lui Dan Alexa, nu a cedat, apărându-se excelent.

Înainte de primul fluier al arbitrului central, în cadrul unui moment festiv, Silviu Bălace a primit din partea reprezentanților clubului un buchet de flori (violet) în semn de mulțumire pentru activitatea fundașului născut pe 13 noiembrie 1978. ”Nedved din Banat” a evoluat nu mai puțin de șase sezoane pe ”Dan Păltinișanu”. Primul ”popas” pe Bega l-a făcut în perioada Poli AEK, între 2003 și 2006, iar mai apoi a revenit, odată cu debutul proiectului ”ACS Poli”, în 2012. De-a lungul carierei, Bălace, care a adunat peste 200 de jocuri în prima ligă, evoluând și sub culorile Universității Craiova, FCM -ului din Reșița, a desființatei FC Vaslui, dar și la ”rivala” Dinamo București.

Revenind la meciul de miercuri seara, prima ocazie de a deschide scorul i-a aparținut tocmai lui Bălace, cel care a purat și banderola de căpitan. În minutul 5, ”Nedved din Banat” a trimis sub bară dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, însă goalkeeper-ul celor din Mioveni a respins cu greu în corner. Atacurile elevilor lui Alexa, deși promovați în Liga I, nu s-au oprit, Poparadu testând și el de două ori deschiderea scorului, dar și Elek. În minutul 20, poarta apărată de Pap a fost pusă la încercare, însă ”foarfeca” lui Nilă nu l-a speriat pe tânărul portat de la Poli.

Deși a fost un joc lipsit de prea mult spectacol, partida fiind fără miză, presiunea exercitată de gazde a crescut odată cu apropierea de finalul jocului. Elevii lui Alexa au rata o seri de ocazii importante în ultimele minute minute de koc, când Popovici, Boldea și Melinte au reușit să treacă de ”autobaza” lui Claudiu Niculescu, dar nu și de Popescu, portarul de la Mioveni. La finalul timpului regulamentar de joc, Calvin, de la oaspeți, a văzut cartonașul roșu, în urma unor dueluri verbale cauzate de un posibil penalty neacordat la un fault asupra lui Belu.

După jocul de miercuri seara, Poli Timișoara atinge o performanță excelentă: 24 de meciuri consecutive fără să cunoască gustul înfrângerii. Urmează ultimul joc din ”B2”, partida fiind programată la Satu Mare, sâmbătă, 30 mai, cu începere de la ora 11:00, împotriva Olimpiei.

Poli Timișoara: Pap, Melinte, Cânu, Scutaru, Bălace, Petre (min.46- Boldea), Popescu, Trandu, Poparadu (min.61- Belu), Nanu (min.46- Popovici), Elek. Antrenor Dan Alexa.

CS Mioveni: Oct. Popescu, Tirică, Calvin, Cucui, Stan, Gălan, Biceanu, Popa, Florescu (min.71- Mihai), Iancu (min.61- Neacșu), Nilă. Antrenor: Claudiu Niculescu.