VIDEO Poli obţine victoria în cel mai important moment. ACS Poli 2-0 Damila Măciuca

Prima victorie obţinută pe dreptunghiul verde de ACS  Poli – poate cea mai importantă din acest retur – a venit sâmbătă pentru elevii lui Vali Velcea. Bănăţenii s-au impus, la capătul unei partide frumoase, cu 2-0, în faţa uneia dintre contracandidatele la promovare – Damila Măciuca, reuşind să se menţină pe poziţia secundă în clasament, ultima promovabilă în Liga I.

După ce a reuşit o singură victorie, şi aceea la masa verde, contra celor de la Alba Iulia – echipă retrasă din competiţie,Poli a obţinut primele trei puncte şi pe terenul de joc. Etapa a 22-a a ligii secunde la fotbal, a adus-o pe Dan Pătinişanu pe Damila Măciuca – una dintre surprizele acestei ediţii a seriei vestice din cel de-al doilea eşalon al ţării.

Partida a început excelent pentru alb-negrii, care păreau altă echipă faţă de ceea ce văzusem până acum pe terenul de joc. Prima ocazie a aparţinut poliştilor, Szekely ratând în minutul 3 deschiderea scorului, pentur ca nu la mult timp Bărbuţ să încerce vigilenţa lui Matache. Nici Kirev, redevenit titular între buturile alb-negrilor, nu a s-a lăsat mai prejos formei arătate de colegii săi, intervenind excelent în minutul 20 la şutul lui Codin. Şapte minute mai târziu, Poli avea din nou şansa marcării primului gol, însă „Biciclistul” Boldea trage de la 15 metri în bara porţii şi Matache rămâne cu plasa „intactă”, fostul dinamovist nemaireuşind să se împotrivească golului cu doar două minute înainte de pauză, când Trandu a transformat perfect un penalty obţinut după un fault tare al olteanului Deaconescu asupra lui Szekely, în interiorul suprafeţei de pedeapsă.

Mitanul secund s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, Poli mai mereu în atac, iar asta s-a văzut şi pe tabela de marcaj, minutul 58 aducând şi golul doi pentru gazde. O minge plecată de la Ovidiu Petre ajunge la Bărbuţ, care-l serveşte excelent pe Szekely, acesta reuşind să înscrie, cu latul, din 6 metri. Acţiuni notabile nu au mai fost, Poli ţinând mingea foarte departe de poarta lui Kirev, iar scorul de 2-0 pentur alb-negrii îi menţine pe aceştia în postura de echipă promovabilă de pe locul secund.

Poli Timişoara: Kirev – Sakir, Petrovic, Şeroni, Marovic, Bărbuţ, Trandu, Petre (min. 62 – Poparadu), Bălace, Boldea (min. 53 – Dobricean), Szekely (min. 76 – Boştină). Antrenor: Vali Velcea.

Damila Măciuca: Matache – Nwabuere, Diaconescu, I. Stoica, E. Stoica, Menassel, Bărbulescu, Lircă (min. 59 – Melcea), Popa (min. 59 – Geantă), Codin (min. 66 – Iancu), Negruţ. Antrenor: Claudiu Niculescu.