Cele mai citite articole în ultima săptămână

Din aceeași categorie

Păcat! Centralul Bîrsan şi polistul Szekely reduc şansele de promovare. FC Olt 1-1 Poli Timişoara

Vocea Timișului va susține permanent adevărul!

Un nou rezultat nefast pentru alb-negrii, vineri seară. Timişorenii au reuşit inextremis obţinerea unui nou rezultat de egalitate, scor 1-1, pe terenul ultimei clasate din Seria Vest a Ligii a II-a – FC Olt. Golul cu care Poli aduce un punct la Timişoara a fost marcat de tânărul Răzvan Trandu, din penalty, ultima secundă a jocului, după ce Szekely a ratat o altă lovitură de pedeapsă, iar „centralul” partidei – Marcel Bîrsan – a anulat un gol înscris de bănăţeanul Eugen Miculescu.

Meci ciudat la Slatina. ACS Poli Timişoara mergea pentru a-şi spăla ruşinea de etapa trecută, şi nu numai, când a pierdut pe propriul teren cu 1-2 în faţa celor de la Corona Braşov. Alb-negrii din Banat aveau o singură variantă – victoria, obiectiv ratat însă de elevii lui Velcea, atât pe mâna lor cât şi, din nou, a arbitrilor.

Cu cinci jucători „pe bară”, Enciu şi Ovidiu Petre accidentaţi, iar Marovic, Petrovic şi Şeroni suspendaţi, elevii lui Velcea au început partida destul de timoraţi, ţinând cont de faptul că adversarul de vineri ocupă ultima poziţie în clasament, excluzând cele două echipe retrase de.a lungul acestui sezon. Prima ocazie pentru tabăra bănăţenă avea să vină în minutul 18, când jucătorul de naţională, Răzvan Trandu, şuta puţin peste poarta oltenilor. Un minut mai târziu, gazdele aveau să ameninţe poarta apărată astăzi de Kirev, prin execuţia lui Ene care loveşte „transversala” goalkeeper-ului timişorean. În minutul 36, fundaşul timişorenilor reuşeşte să înscrie un gol dde toată frumuseţea, anulat de arbitrul central pentru offside văzut numai de el, aceasta fiind ultima fază importantă a primei reprize.

Revenirea de la cabine l-a adus în teren pe omul de naţională de la Poli – Bărbuţ, jucător chemat constant la naţionala U18 a României. Minutul 58 avea să fie, poate, cel mai „negru” al acestui retur pentru Poli. Un fundaş al oltenilor comite henţ în careu, motiv pentru care centralul indică prompt punctul cu var. Szekely executa lovitura de pedeapsă însă şutează extrem de slab, portarul Bugiu reuşind să respingă fără mari eforturi, iar Poli se îndrepta cu paşi mari spre un nou 0-0. După numai nouă minute, oltenii ajung în preajma careului lui Kirev. Acolo, slătinenii beneficiază de o lovitură liberă, executată perfect de David, de la 22 de metri de poartă, plasând mingea exact în plasa goalkeeper-ului bănăţean, iar scorul devenea „dramatic”: 1-0 pentru „lanterna roşie”. Minutul 68 aduce o nouă schimbare la Poli, atacantul Dina intrând în locul lui Boldea, însă nici asta nu avea să schimbe ceva în jocul echipei. După alte şase minute Boştină îi lua locul lui Nanu, dar gura de oxigen avea să vină în minutul 90+3, atunci când căpitanul Poparadu avea să fie faultat în careu, iar alb-negrii beneficiau din nou de penalty. De data aceasta Trandu a pus mâna pe minge, iar execuţia sa avea să treacă de linia porţii lui Bugiu, iar scorul devenea, aproape incredibil, 1-1, şi elevii lui Velcea revin în Banat cu un punct, fapt ce-i menţine în lupta pentru promovare.

FC Olt: Bugiu – Dima, Şerban, Cruşoveanu (c), Giurcă (min. 50 – Cosic) – Polgar, Quist, Bancu – Firţulescu, Ene (min. 33 – David), Matei (min. 79 – Marin). Antrenor: Dan Oprescu.

Poli Timişoara: Kirev – Nohai, Sakir, Miculescu, Bălace – Goge (min. 46 – Bărbuţ), Poparadu (c), Trandu, Nanu (min. 74 – Boştină) – Boldea (min. 67 – Dina), Szekely. Antrenor: Vali Velcea. Foto:facebook.com