ANUNȚURI

Societățile comerciale : AVCOZ EDIL S.R.L. , VCN DEVELOPMENT VEST SRL , SPAB CONSTRUCT VEST S.R.L. ,  SPO DEVELOPMENT BUILD INVEST S.R.L. , BAV DEVELOPMENT BUILD S.R.L. , anunță publicul interesat că au obținut autorizațiile de construire cu nr. 168 , respectiv cu nr. 169 din data de 13.03.2024 , emise de Primărie Timișoara, jud. Timiș , privind obiectivul începerii lucrărilor de construcții pentru proiectele ELIZA 2 și ELIZA 3 , imobile de locuințe colective , în regim  P+2E+ER , în Timișoara , pe strada Grigore Alexandrescu , jud Timiș .

EGAL de Paște, în fața fostului antrenor. Timișoara Saracens 12-12 CSM București

În cadrul ultimului joc din etapa a III-a a Superligii CEC Bank, timișorenii au întâlnit echipa antrenată de fostul lor tehnician, Danie de Villiers. Gazdele de pe ”Dan Păltinișanu” aveau un debut excelent de sezon, în timp ce bucureștenii veneau după două înfrângeri în cele două jocuri oficiale disputate până în sâmbăta Învierii.

Jocul a fost alert, însă rugbiștii au lăsat impresia, de multe ori, că se gândesc mai degrabă la drobul de miel și ouăle roșii decât la meciul programat cu doar o zi înainte de Paști, jucătorii greșind foarte mult. Acest aspect, dar și ”pauzele” dese au stricat ceea ce se dorea a fi un spectacol în adevăratul sens al cuvântului, oaspeții punând sare pe rană prin deschiderea scorului, printr-o penalitate semnată de Vlaicu. Primul eseu a fost trecut în dreptul timișorenilor, pentru ca Valentin Calafeteanu să transforme și să ducă scorul la 7-3. Același Vlaicu, de la oaspeți, a mai transformat două penalități, iar scorul pauzei avea să fie favorabil echipei din București, 9-7.

Repriza a doua a adus un plus de viteză, dar și de disperare, datorită gazdelor, care alergau după egalare și implicit preluarea conducerii pe tabelă, fapt care s-a și petrecut când Stephen Shennan izbutește un eseu de excepție, care nu a fost transformat, însă timișorenii duceau scorul la 12-9 și erau la un mic pas de cea de-a treia victorie a sezonului, din tot atâtea jocuri. Din păcate pentru ei, n-a fost să fie, deoarece Malupo, de la oaspeți a reușit să egaleze, după o penalizate din finalul timpului de joc, iar scorul final avea să fie 12-12.

Timișoara Saracens RCM-UVT rămâne singura echipă din Superligă, care are cifra ”0” în dreptul înfrângerilor, iar în etapa cu numărul patru, va da piept, tot acasă, cu Dinamo București.