Timişoara pierde pe bandă rulantă. Dublă-înfrângere pentru Poli în ultima zi de pregătire din Turcia

Forma slabă a prim-divizionarei de fotbal Poli Timişoara continuă să se observe şi în meciurile amicale. După mai multe jocuri de pregătire desfăşurate, unul dintre ele la Timişoara, iar restul în Turcia, în cel de-al doilea stagiu de pregătire al pauzei competiţionale, bănăţenii fie au făcut egal cu echipe „de pluton”, fie s-au recunoscut învinşi, singura victorie a elevilor lui Şunda venind în meciul pe care aceştia l-au disputat împotriva formaţiei FK Zeta Golubovci din Muntenegru, scor 2-1.

Duminică, 9 februarie 2014, timişorenii au mai disputat două jocuri de verificare, pierdute amândouă. În prima partidă a zilei, bănăţenii au cedat, scor 1-2, în faţa echipei FC Clinceni (locul 3 în Liga a II-a, Seria Est). La pauză, fotbaliştii din comuna ilfoveană conduceau cu 1-0, după care Popovici a egalat, pentru ca cei din Clinceni să marcheze golul victoriei în ultimul minut de joc. Poli a irosit un penalty prin Szekely.

În a doua partodă a zilei, alb-negrii au cedat cu 0-1 contra lui Olimpik Sarajevo, la finalul „unui meci echilibrat” aşa cum scrie acspoli.ro. Timişorenii nu au fructificat câteva ocazii bune, Şunda trimiţând în teren formula: Nuno Claro, Dobrosavlevici, Scutaru, Şeroni, Murariju, Bărbuţ, Petre, Gorobsov, Trandu, Staicu, Himcinschi. În repriza a doua au mai intrat Rogoveanu şi Ifedayo.

La finalul stagiului a mai apărut o problemă, accidentarea a trei dintre băieţii lui Şunda: Boldea, Keita şi Ahmetovic, care au fost „loviţi” în jocul cu Torpedo Zhudino, staff-ul tehnic neputând conta pe aceştia în partidele din ultima zi de cantonament.

Astăzi, 10 februarie 2014, Poli Timişoara revine acasă, echipa mai având două meciuri de verificare programate deja, ambele cu echipe din România, din eşaloanele inferioare. Primul joc de verificare este programat pe data de 13 februarie, când Poli va juca, la Timişoara, cu Naţional Şebiş – formaţie ce evoluează în eşalonul al treilea, iar mai apoi, bănăţenii vor întâlni FC Bihor (Liga a II-a), la Oradea, pe 15 februarie 2014.

Campionatul se reia, pentru Poli, luni, 24 februarie 2014, de la ora 20:30, pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaş, pentru ca mai apoi, trupa lui Şunda să evolueze sâmbătă, 1 martie, cu începere de la ora 18:00, pe stadionul ”Dan Păltinişanu”, contra celor de la Săgeata Năvodari, în primul meci oficial de acasă, în acest an. Ambele partide ale Ligii I vor fi televizate de postul Digisport.