VIDEO Poli pierde două puncte importante la Cluj. Robu: Putea fi mai bine!

Poli Timișoara a obținut al doilea rezultat bun din tot atâtea partide disputate în acest sezon al Ligii I. Bănățenii au terminat la egalitate, scor 2-2 la Cluj, contra CFR-ului, deși putea mai mult decât atât, gazdele terminând partida în doar șapte jucători de câmp după ce au încasat trei cartonașe roșii. Pentru Poli a marcat de două ori Szekely, vârful timișorenilor devenind astfel lider în topul golgheterilor.

Partidă tensioată la Cluj, între nou-promovata Poli Timișoara și CFR-ul din localitate. Pe parcursul celor peste 90 de minute de joc, centralul Iuian Toma a fost nevoit să scoată din buzunare nu mai puțin de 16 cartonașe galbene și trei de culoare roșie, acestea din urmă fiind destinate gazdelor în totalitate.

Partida a debutat cu o ocazie importantă pentru oaspeți, Szekely reușind să tragă din 17 metri puțin pe lângă, chiar în minutul 4 al întâlnirii, dar asta nu avea să prevestească nimic altceva decât deschiderea scorului ce avea să aibă loc peste doar trei minute, când același Szekely reia cu capul o minge centrată de pe stânga atacului alb-negrilor, atacantul bănățean trimițând balonul peste goalkeeperul clujean Felgueiras, iar scorul devenea 0-1. În minutul 22 același Szekely și-a mai încercat odată șansa, dar mingea epediată de el a ratat ținta. Dacă în minutul 23 Costea, de la gazde, vedea primul ”galben”, în minutul 30 acestea avea să fie eliminat pentru cel de-al doilea cartonaș, iar CFR-ul rămânea în 10 oameni. Minutul 33 îl scoate în evidență pe portarul timișorenilor, Nuno Claro având o intervenție de zile mari la un șut al lui Tade. După numai două minute, Szekely scapă singur cu Felgueiras, însă atacantul timișorenilor șutează direct în portarul clujean, pentru ca în minutele 39 și 44, Nuno Claro să-și dovedească din nou clasa în fața foștilor săi colegi. Repriza se încheie cu un șut puternic al lui Camora, însă Nuno Claro reține fără dificultăți, iar scorul la pauză rămâne 1-0 pentru timișoreni.

Repriza secundă să debuteze ”în liniște”, prima ocazie reală de poartă însemnând și restabilirea egalității pe tabela de marcaj, moment petrecut în minutul 57, când Cadu expedia o lovitură liberă de la 17 metri direct în plasa porții lui Nuno Claro. Au urmat alte șase minute în care ”centralul” Dima a scos o serie de cinci avertismente la adresa fotbaliștilor, două fiind destinate lui Felgueiras (unul în minutl 64 și unul în minutul 66) care primește al doilea avertisment pentru fault în careu asupra lui Nanu, iar Poli beneficiază de o lovitură de pedeapsă, pe care același Szekely o transformă cu siguranță, asta după ce etapa trecută executantul de penalty-uri al bănățenilor, Trandu, a ratat lamentabil de la 11 metri. Scorul devine 1-2, iar timișorenii se văd din nou în avantaj, dar și cu doi oameni mai mult în teren. Locul lui Felgueiras a fost luat de Stăncioiu, iar din teren fiind scos Maah. Cu excepția cartonașelor galbene, alte faze importante nu au mai avut loc până în minutul 80, când, Deac expediază imparabil o lovitură liberă de la 22 de metri, iar mingea ajungea în poarta lui Nuno Claro, scorul devenind 2-2. Minutul 85 aducea încă un debut la Poli, Keita fiind introdus de Velcea în locul ”Biciclistului” Boldea, însă asta nu mai contat pe tabela de marcaj, chiar dacă cu un minut mai devreme Deac primea roșu pentru un fault asupra micuțului Bărbuț, clujenii terminând partida cu doar șapte jucători de câmp.

Una peste alta, poliștii puteau obține trei puncte în Gruia, însă nici acest punct nu este de lepădat ținând cont de faptul că ardelenii fac parte din ”lotul” care luptă direct pentru titlul de campioni, dar, așa cum a scris si primarul timișoarei, Nicolae Robu, pe Facebook: ”2-2 la CFR Cluj nu-i rău deloc, dar… putea fi și mai bine! Mergem înainte cu fruntea sus! În 05.08.2013, de la ora 19, să umplem Dan Păltinișanu pt. o nouă victorie, de data asta contra Gaz Metan Mediaș! Hai Poli !!!”.

CFR Cluj: Felgueiras – Velayos, Cadu, Piccolo, Camora – Maah (min. 68 – Stăncioiu), Obiora, Voiculeţ (min. 46 – Rui Pedro), Costea – Tade, Ogbu (min. 60 – Deac). Antrenor: Mircea Rednic.

Poli Timişoara: Nuno Claro – Nohai, Scutaru (min. 78 – Poparadu), Şeroni, Marovici – Bărbuţ, Petre, Trandu, Nicola (min. 54 – Nanu) – Boldea (min. 86 – Keita), S. Szekely. Antrenor: Valentin Velcea.