„Leii” câştigă cu emoţii acasă. BC Timişoara 82-76 BCMU Piteşti

BC Timişoara a reuşit să adune încă două puncte la „zestrea” actualului sezon, învingând joi seara pe BCMU Piteşti, cu scorul de 82-76, la finalul unui meci spectaculos, dar plin de emoţie. Cele două echipe au fost pe rând în avantaj, timişorenii dovedindu-se mai buni pe final.

„Leii din Banat” s-au impus în etapa a şasea a Ligii Naţionale de baschet masculin, în faţa propriilor suporteri, timişorenii reuşind să dispună de argeşenii de la BCMU Piteşti cu scorul general de 82-76.

Chiar dacă în startul meciului, băieţii lui Badnjarevic nu s-au regăsit ratând primul sfert cu 18-25, BC Timişoara a făcut un sfert doi excepţional, înscriind nu mai puţin de 31 de puncte (!), iar scorul la pauză avea să fie 49-44 în favoarea „Leilor”.

Repriza secundă a aparţinut piteştenilor care au recuperat diferenţa, astfel, după trei sferturi, scorul devenea perfect egal, 65-65, ultimul sfert urmând a decide câştigătoarea. Elevii lui Badnjarevic s-au mobilizat exemplar şi s-au impus în finalul meciului cu 82-76, datorită, printre altele, procentajului excelent (75%) la aruncările de trei puncte ale coşgheterului Sarovic, care a reuşit 18 puncte, 9 dintre ele fiind „triţe”.

Au mai marcat: Jovanovic – 12 puncte (şi un procent de 100% la aruncările libere, cu 8 reuşite), Archie şi Jelenic cu câte 11 puncte, Johnson – 10, Djerasimovic şi Popescu câte 9, în timp ce Dragoş Andrei şi Căpuşan au înscris câte un punct.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cele mai citite articole în ultimele 48 de ore

Deputatul Ben Oni Ardelean, consilier onorific al prim-ministrului Florin Cîțu

Dintr-un foc, azi, încă prim-ministrul României, liberalul Florin Cîțu,...

Șeful Postului de Poliție din comuna Moșnița Nouă, pieton din cauza alcoolului

În data 6 octombrie 2023, în jurul orei 05:00,...

O noua statie de incarcare rapida a masinilor electrice in Timis, parte din proiectul european NEXT-E

Compania E.ON Energie România a pus în funcţiune ultima...

Articole asemănătoare

13 persoane reținute pentru furt de combustibil în Timișoara

Polițiștii din cadrul Secției 5 Urbane Timișoara au demarat...

Alfred Simonis vrea o colaborare pentru dezvoltarea Municipiului Timișoara și a Județului Timiș

Într-o declarație dată ieri, 26 iulie, Alfred Simonis și-a...

Din aceeași categorie

CJ Timis se lauda cu transparenta in alegerea finantarii proiectelor culturale si sportive pe anul 2019

Consiliul Județean Timiș (CJT) supune dezbaterii publice ghidurile privind...

BC Timisoara, meciuri de verificare cu alb-violetii din Kecskemet

Pauza în care a intrat competiția națională de baschet...

”Leii din Banat” intalnesc SCM U Craiova in ultima etapa din turul grupei A a Ligii Nationale

SCM Timișoara întâlnește SCM ”U” Craiova în ultima etapă...

Timisoara mai poate astepta: CNI finanteaza un stadion de 10.000 de locuri la Slatina

La începutul acestei săptămâni, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Călin...