Bănăţenii pierd puncte pe mâna lor. Poli Timişoara 0-0 Viitorul Constanţa

Chiar dacă nu a obţinut nici o victorie în actuala stagiune, Viitorul Constanţa, sau Chiajna sau Voluntari (nici nu mai contează care-o fi) obţine un punct nesperat pe Bega. Trupa antrenată de fostul portar Bogdan Argeş Vintilă a obţinut punctul cu numărul 4, vineri seara, pe Dan Păltinişanu, după un meci în care bănăţenilor nu le-a ieşit mai nimic. Asta l-a făcut pe antrenorul Vali Velcea să exclame la sfârşitul partidei: “A fost probabil cel mai prost joc al nostru din acest sezon”.

Meciul a început „în favoarea” echipei patronate de „Regele” Hagi, Thiago şi apoi ex-timişoreanul Axente încercând deschiderea scorului în minutul 1, respectiv 5. Minutul 11 aduce încă o oportunitate, de data aceasta reală de gol, pentru acelaşi Axente, dar Nuno Claro a dovedit din nou că este un portar de mare valoare. Primul şut spre poartă, dar peste, al timişorenilor venea în minutul 21, când Popovici trage din lovitură liberă deasupra de transversala lui Balauru. Nici Şeroni nu reuşeşte să reia pe spaţiul porţii, două minute mai târziu, din centrarea lui Trandu. Chiar înainte de pauză, Szekely ia la ţintă un adversar în tentativa sa de a şuta la poartă, iar intrarea la cabine se face cu acelaşi scor ca la debut, 0-0.

Pauza se spera a fi de bun augur, însă accidentarea lui Szekely a făcut ca acesta să fie înlocuit cu Furtado, care nu joacă încă la 100% din potenţial, acesta primind în câteva secunde şi cartonaş galben pentru un fault. Timpul se scurgea în favoarea oaspeţilor, iar a doua schimbare la Poli venea destul de repede. Keita îi ia locul în teren lui Boldea, care a pierdut foarte multe mingi, mijlocaşul fiind şi acum departe de forma arătată în sezonul precedent, în Liga a II-a. Minutul 58 aduce o fază ciudată în contul alb-negrilor, Petre şutând spre poartă, dar Furtado era semnalizat în afara jocului. Următoarea fază importantă de joc venea în minutul 77, când Keita se „scutură” de Mitrea, trage la poartă, însă Balauru respinge. Cea mai mare şansă de a deschide scorul a aparţinut fără îndoială constănţenilor, în minutul 90+3, când Axente, scăpat singur cu Nuno Claro, nu reuşeşte să-l învingă pe bravul portar al timişorenilor, poate cel mai bun sportiv din lotul lui Velcea, la acest meci, partidă în care puţini se poate spune că s-au evidenţiat. Un joc, la a cărui „tensiune” s-a oferit să contribuie, din plin şi brigada de arbitrii, dar bineînţeles asta nu-i absolvă pe timişoreni de forma extrem de slabă de care au dat dovadă.

Poli Timişoara: Nuno Claro, Nohai, Scutaru, Şeroni, Marovic, Bărbuţ, Petre, Trandu, Boldea (min. 54 – Keita), Popovici (min. 69 – Dragu), Szekely (min. 48 – Furtado). Antrenor: Valentin Velcea.

Viitorul Constanţa: Balauru, Nikolov, Larie, Mitrea, Toşca, Lazăr (min. 66 – Cârstocea), Emerson, Thiago (min. 86 – Năstăsie), Dică, Gavra (min. 77 – Băluţă), Axente. Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă.