Din nou „lei”. BC Timişoara a învins CSM Oradea cu 88-85, după un meci-spectacol

„Leii din Banat” au reuşit un rezultat mare în faţa unei echipe neînvinse în actuala ediţie de campionat – CSM Oradea. Bănăţenii s-au impus cu scorul de 88-85 la finalul unei partide în care ambele echipe s-au „desprins” pe tabelă, Djerasimovic fiind cel mai bun marcator al formaţiei timişorene înscriind 18 puncte.

După ce s-a recunoscut învinsă în ultimele două partide din campionat, BC Timişoara revine cu o victorie, chiar pe terenul unei neînvinse în ediţia 2012-2013 a Ligii Naţionale de baschet masculin. „Leii din Banat” s-au impus în deplasarea din judeţul Bihor, scor 88-85, pe terenul celor de la CSM Oradea, în partida ce a contat pentur etapa a V-a a întrecerii interne.
Meciul a început bine pentru „lei”, care au luat „avans” faţă de gazde încă din primul sfert, rezultatul afişat de tabelă la finalul acestuia fiind de 27-17(!). Elevii lui Badnjarevic au lăsat-o „moale” în sfertul doi, iar bihorenii, după un „run” de 11-0, au revenit, gazdele instalându-se la cârma jocului, iar scorul pauzei devenea 43-41 în favoarea echipei de pe Crişul Repede.
Partea a doua a meciului a aparţinut din nou formaţiei orădene, aceştia depăşind la un moment dat chiar pragul de zece puncte avans faţă de bănăţeni, însă sfertul trei avea să se încheie cu un avans de patru puncte pentru gazde, 66-62. În ultimul sfert elevii lui Badnjarevic au „călcat acceleraţia” la miaximum, revenind în avantaj şi reuşind să se impună la finalul partidei cu scorul de 88-85, Marko Djerasimovic fiind cel mai bun marcator al „leilor”, acesta totalizând 18 puncte şi 3 recuperări. Ceilalţi marcatori au fost: Archie – 17 reuşite, 5 recuperări şi 3 pase decisive, Jelenic – 16, Johnson – 16 puncte şi 5 recuperări, Jovanovic – 11 puncte, 4 recuperări, 10 pase decisive (primul double-double al unui „leu” în acest sezon), Popescu – 4, Sarovic – 4 puncte plus 3 recuperări şi Căpuşan – 2 puncte.