Handbalul timişorean rămâne în prima ligă. CH Caraş Severin 25-25 HC Politehnica, după ce în tur, Poli a câştigat cu 8 goluri avans

Sâmbătă seară, timişorenii de la HC Politehnica au scor un nou rezultat excelent în faţa celor de la CH Caraş Severin. Dacă în tur bănăţenii de la câmpie se impuneau cu scorul de 27-19, partida de la Reşiţa a devenit doar o formalitate, chiar dacă era destul de grea. Elevii lui Omer au debutat bine în meciul decisiv pentru păstrarea locului în primul eşalon, însă pauza venea cu un avantaj pentru alb-violeţi care conduceau cu 14-10.

Cu un public senzaţional în spate, reşiţenii au început „marea recuperare” în repriza secundă şi chiar au reuşit. Ba mai mult, Grigoraş a scăpat printre degete golul care putea să aducă victoria gazdelor, iar scorul final avea să fie egal, 25-25.

Cu acest rezultat timişorenii au încheiat cu grijile retrogradării urmând să joace mai departe pentru locurile 7-9, cu Steaua Bucureşti şi Minaur Baia Mare.

Cel mai bun marcator pentru HC Politehnica a fost Denis Kaftin, cu 7 goluri, urmat de Halcă 5, Timofte 4, Ursu şi Chikovani cu câte 3 reuşite, Lela 2 goluri şi Santeiu 1.