„Leii” au muşcat din „câini”. BC Timişoara 97-72 Dinamo Bucureşti

"Leii" au muşcat din "câini". BC Timişoara 97-72 Dinamo Bucureşti 1BC Timişoara s-a impus uşor, pe terenul celor de la Dinamo Bucureşti, cu scorul de 97-72, elevii lui badnajrevic având meciul la discreţie în totalitate. Găzduită de Arena de Bachet din Capitală, partida a fost, pentru „Leii din Banat” un antrenament înaintea deplasării în Germania, acolo unde BC Timişoara joacă cu favorita grupei F din FIBA Eurochallenge, EWE Baskets Oldenburg.

Etapa a şaptea a Ligii Naţionale de baschet masculin a programat vineri, în incinta Arenei de Baschet din Bucureşti, o partidă între Dinamo din localitate – „lanterna roşie” a competiţiei, şi BC Timişoara. „Leii din Banat” s-au impus fără dificultate, pe parchetul sălii bucureştene evoluând cu această ocazie şi o serie de jucători care nu au fost utilizaţi prea multe minute în actuala stagiune de tehnicianul Predrag Badnjarevic.

După un debut mai mult decât „fioros”, bănăţenii s-au trezit la conducere după primul sfert, scorul fiind 16-28, iar ecartul avea să crească şi mai mult până la pauza mare. Diferenţa de 12 puncte în favoarea bănăţenilor după prima parte avea să ajungă la 17 puncte la pauză, 35-52 fiind scorul indicat de tabelă.

Sfertul trei nu a adus altceva în plus decât un ecart mai mare pe tabela de scor, după sfertul trei alb-violeţii conduceau deja cu 26 de puncte, 53-79, pentru ca în ultima parte, „Leii” să o lase „mai moale”, iar bucureştenii să recupereze două puncte din diferenţa de scor, însă rezultatul final avea să fie 72-97, bănăţenii fiind la câteva secunde distanţă de prima „sută” din acest sezon.

Din punct de vedere statistic, meciul a fost cu adevărat „performant”, toţi elevii folosiţi de Badnjarevic reuşind să înscrie în această partidă. Cel mai bun marcator a fost Archie, cu 17 reuşite, urmat de Johnson cu 15 puncte şi 9 recuperări, Popescu -14 puncte şi 5 recuperări, Andrei – 13 puncte, Dodoc – 11, Jovanovic – 10 puncte şi 11 pase decisive, Sarovic – 8 puncte şi 5 recuperări, Căpuşan – 7, şi Păltinişanu – 2.

Ivan Jelenic nu a făcut deplasarea la Bucureşti, acesta fiind învoit pentru a-şi rezolva problemele cu permisul de şedere în România, iar Djerasimovic nu a jucat deloc, acuzând o uşoară stare virală.

Următoarea partidă pentru BC Timişoara va fi marţi, 13 noiembrie 2012, de la ora 21:30, în Germania, contra celor de la EWE Baskets Oldenburg, în grupa F a FIBA EuroChallenge Cup.