VIDEO + FOTO Timişoara continuă să fie „surpriza” Ligii I. Poli e lider după 2-1 cu Gaz Metan Mediaş

Poli Timişoara a reuşit al doilea succes din trei partide, reuşind să acumuleze şapte puncte, cu care s-a instalat la conducerea Ligii I. Poli a învins în etapa a III-a pe Gaz Metan Mediaş, cu scorul de 2-1, reuşitele aparţinând celui ce a devenit şi golgheterul campionatului – Szabolcs Szekely.

Poli nu şi-a dezamăgit suporterii, prezenţi în număr destul de mare, circa 10.000 de oameni fiind prezenţi în tribunele Marelui Oval bănăţean, aceştia plecând fericiţi acasă după partida de luni seara.

Meciul a început cu Poli „pe val”, însă nici o ocazie nu s-a concretizat în primele 20 de minute, Gazul încercând deschiderea scorului abia în minutul 21, când Scutaru a fost aproape de a-şi introduce mingea în propria poartă, pentur ca la cornerul ce a urmat, Markovic, de la oaspeţi, să-l încerce pe Nuno Claro. Două minute mai târziu mingea ajunge la tânărul Bărbuţ, jucător de care au prins „frică” toate adversarele, iar când acesta se află la minge imediat este înconjurat de doi sau trei adversari, faza fiind finalizată cu un corner, la finalul căruia Marovic trage alături. Cea mai mare ocazie a partidei avea să se petreacă în minutul 30, când, Vitinho de la Mediaş scapă singur în faţa porţii poliste, trage de la 15 metri, Claro respinge în sus, iar mingea „cădea” direct în propria poartă dacă Şeroni nu reuşea să respingă inextremis peste transversală. Minutul 43 avea să aducă deschiderea scorului, după ce Şeroni trimite o pasă de pete 50 de metri pentru Nanu, care trimite lui Szekely, golgheterul lui Poli înscriind pentru a patra oară în acest campionat, iar scorul pauzei avea să rămână Poli – Gaz Metan, 1-0.

Repriza secundă a fost una mai slabă din punct de vedere al fotbalului efectiv jucat, în mod deosebit datorită centralului Avram, care a fluierat orice , acordând o serie de cartonaşe galbene „pentru nimic”, iar prima mare ocazie de poartă avea să fie abia în minutul 74, când „găzarii” au reuşit egalarea prin Buzean, după un şut de excepţie al acestuia. Două minute mai târziu, Marovic este eliminat pentru cumul de „galbene”, acesta vâzând cartonaşele foarte uşor, mai ales pe primul dintre acestea. Cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar, Szekely primeşte o pasă excelentă de la Trandu, iar atacantul timişorean o aduce din nou pe Poli în avantaj, definitiv, întrucât partida s-a încheiat cu 2-1, chiar dacă elevii lui velcea se aflau în inferioritate numerică. Poli Timişoara este noul lider al Ligii I, iar Szablocs Szekely este noul golgheter al campionatului.

Poli Timişoara: Nuno Claro – Nohai, Scutaru, Şeroni, Marovic, Nicola (Nanu), O. Petre (c) (min. 68 – Poparadu), Trandu, Bărbuţ, Boldea (min. 76 – Popovici), Szekely. Antrenor: Vali Velcea.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Zaharia, Muth, Markovic, Buzean, Tahar, Todea (c), Munteanu (min. 46 – Cojocnean), Bawab (min. 61 – Llullaku), C. Petre (min. 77 – Şuşu), Vitinho. Antrenor: Cristi Dulca.