INVINCIBILA Poli continuă ”marșul” spre Liga I. Timișoara învinge Reșița și e la UN PUNCT de promovare

Pe o ploaie sâcâitoare și un frig pătrunzător, alb-negrii din Timișoara primeau vizita celor de la Metalul Reșița. Partida de pe Dan Păltinișanu avea să fie cu atât mai importantă cu cât, zilele trecute s-a anunțat și retragerea celor de la FC Olt Slatina ceea ce însemna că ”rosso-neri” mai aveau un ”handicap” de opt puncte, înaintea derby-ului Banatului și al promovării.

Partida de pe ”Marele Oval” bănățean a început cu ocazia lui Pedro Henrique, care nu a reușit să-l păcălească pe portarul advers, pentru a deschide scorul. Reșițenii și-au luat inima-n dinți și au mers pe cartea atacului: totul sau nimic, elevii lui Oprița știind că dacă nu riscă pierd orice șansă de a o mai prinde pe Poli. Astfel, cărășenii au trecut și ei pe lângă deschiderea scorului, în minutul 4, când Szabo șutează,dar mingea este deviată în corner. Poli pune presiune pe reșițeni, iaracelași Henrique ratează de puțin deschiderea scorului, în minutul 8. Peste doar 10 minute, și Trandu testează refelexele lui Zimmermann. Elek nu se lasă colegilor săi și încearcă să-l surprindă pe goalkeeper-ul cărășean cu un șut de la 30 de metri. Minutul 26 avea să aducă și bucuria în tabăra ”Chirurgului”. Pedro Henrique trimite o minge în fața porții, de unde Scutaru o ”bagă-n ațe”, iar scorul devenea 1-0. Timișorenii nu se opresc și continuă asaltul la poarta lui Zimmermann, ceea ce avea să se vadă și pe tabela de marcaj. În minutul 37, omul cu pasa de gol de la prima reușită, Pedro Henrique, scapă singur spre poarta adversă, ajunge în fața portarului reșițean, dar trimite în plasă pentru 2-0, care avea să fie și scorul pauzei.

După pauză, același Elek mai ratează o șansă de gol în minutul 60, după ce a trimis mingea pe lângă ”țintă”. În minutul 72, reșițenii reușesc ”surpriza” și reduc din diferență prin golul norocos al lui Crețu. Acesta a trimis un șut-centrare, ca l-a intimidat pe tânărul Pap, mingea intrând în poartă pe la vinclul acesteia. Scorul devenea 2-1 pentru elevii lui Alexa, care și-a ispășit ultima etapă de suspndare. Poli nu se oprea aici, iar ”zvâcnirea” avea să vină de la Boldea, care trage aiurea din 14 metri. Poparadu și-a încercat și el șutul, însă nu a fructificat o minge trimisă în bară de la 10 metri. Ultima șansă a aparținut tot timișorenilor, care nu au reușit să se desprindă, prin șutul lui Doman, care a ratat din poziție ”unu la unu” cu Zimmermann.

Meciul se cu o nouă victorie a timișorenilor, a doua în acest sezon, în fața celor de la Metalul Reșița, și ajunge ”din nou” la un avans considerabil + 11 puncte. Întrucât play-off-ul mai are numai patru jocuri (datorită retragerii echipei FC Olt Slatina), iar în joc mai sunt numai 12 puncte, timișorenii au nevoie de un egal pe terenul Reșiței, acolo unde elevii lui Alexa joacă etapa viitoare, returul play-off-ului. Dacă Poli termină la egalitate oricare dintre jocurile rămase de disputat, promovează în Liga I.

Altfel, astăzi am consemnat un an de INVINCIBILITATE pe ”Dan Păltinișanu”. Poli Timișoara nu a mai fost învinsă pe teren propriu de pe vreme când juca în Liga I, mai exact de pe data de 3 mai 2014, când, pe ”Marele Oval” bănățean se impuneau cei de la Petrolul Ploiești, cu scorul de 3-0. Mai mult decât atât, numai două formații se pot lăuda că au plecat cu un punct de pe Bega, Ceahlăul Piatra Neamț (după 1-1 în runda a XXXII-a a ediției trecute a Ligii I) și CSM Râmnicu Vâlcea (după 0-0 în etapa a XIV-a din sezonul regular).