Victorie salvatoare… deocamdată. Pandurii Tg. Jiu 0-1 Poli Timișoara

Etapa cu numărul 29 a Ligii I a fost cu noroc pentru timișoreni. Elevii lui Dan Alexa au reușit să se impună la limită în partida pe care au disputat-o în Oltenia. Cum Grigoraș nu a reușit să facă minuni în doar câteva zile de prelurea Pandurilor, acest lucru s-a văzut și în teren. Prima ocazie a aparținut oaspeților, însă mingea i-a fost ”furată” atacantului timișorean chiar înainte de șut. Minutul 33 aduce cu sine deschiderea scorului. Claudiu Belu preia o minge centrată în fața porții de unde marchează fără probleme. 1-0, iar timișorenii erau deja mai mult decât satisfăcuți. Mera era pe punctul de a însrie în propria poartă, însă mingea a trecut milimetric pe lângă bară.

Pauza nu a adus mari schimbări în joc, chiar dacă elevii lui Grigoraș au avut parcă mai multe șanse de a marca. Alex dos Santos trimite cu capul pe lângă poartă în minutul 64, iar Matulevicius îl imită după doar șase minute, la o faza la finalul căreia Nuno Claro se accidenta după o ciocnire cu Mera. Szekely trece puțin pe lângă dublarea avantajului în minutul 77, fiind blocat de portarul advers într-o situație de unu la unu. Mamele vede al doilea galben după un fault asupra lui Szekely și este eliminat. Planurile timișorenilor au decurs perfect până la final, astfel aceștia obțin trei puncte de ”afară”, iar Alexa scoate prima mare victorie din carieră, rezultat ce urcă echipa pa locul 12 și o scapă, cel puțin temporar, de grijile retrogradării, dar urmează meciul cu Petrolul… un adversar deloc comod, chiar dacă partida va fi pe ”Dan Păltinișanu”.

Pandurii Tg. Jiu: Gliwa, Ungurușan, Bratu, Mamele, Momcilovic, Anton, Nistor, Shamsin (min.56-Ciucur), Dos Santos (min.80-Buleică), Giusti (min.46-Distefano), Matulevicius. Antrenor: Petre Grigoraș.

Poli Timișoara: Nuno Claro, Belu, Mera, Scutaru, Bălace (min.59-Morariju), Gorobsov, Popovici (min.85-Keita), Poparadu, Trandu, Boldea, Szekely (min.80-Himcinschi). Antrenor: Dan Alexa.

Cele mai citite articole în ultimele 48 de ore

MAESTRUL Ștefan Popa Popa’s, cadou la 60 de ani: cetățean de ONOARE al județului Timiș

Celebrul caricaturist Ștefan Popa Popa's și-a sărbătorit ziua de...

Deputatul Ben Oni Ardelean, consilier onorific al prim-ministrului Florin Cîțu

Dintr-un foc, azi, încă prim-ministrul României, liberalul Florin Cîțu,...

Șeful Postului de Poliție din comuna Moșnița Nouă, pieton din cauza alcoolului

În data 6 octombrie 2023, în jurul orei 05:00,...

Articole asemănătoare

Retrogradata in Liga a III-a, Poli Timisoara este ”predata” de Nicolae Robu

Ajunsă în Liga a III-a și intrată în insolvență,...

Poli vrea puncte pe terenul liderului Ligii 2, Sportul Snagov. Rachita: Le stiu slabiciunile

Ocupanta ultimului loc în clasamentul Ligii 2, Poli Timișoara...

Poli Timisoara: sase meciuri amicale programate inainte de reluarea sezonului

Clubul de fotbal Poli Timișoara are programate șase jocuri...

Poli Timisoara isi pastreaza antrenorul ”demis” si scumpeste pretul biletelor pentru meciul cu ASU

Divizionara secundă de fotbal, Poli Timișoara, a anunțat, astăzi,...