VIDEO + FOTO Liga I AM REVENIT! Suntem noi, POLI TIMIŞOARA! Poli 2 – 0 Dinamo, iar Timişoara este primul lider al campionatului

Poli Timişoara, sau cum insistă unii (degeaba) „ACS” a făcut spectacol pe „Dan Păltinişanu” în faţa a circa 20.000 de spectatori. Timişorenii au învins „câinii roşii” cu 2-0 şi sunt primul lider al Ligii I în sezonul 2013-2014. „Szabi” Szekely şi Cristi Bărbuţ au adus bucuria în tribunele Marelui Oval Bănăţean şi nu numai.

Revenire spectaculoasă pe prima scenă fotbalistică a ţării pentru Poli Timişoara, „cea mai Poli dintre Poli” aşa cum o numea primarul Timişoarei, Nicolae Robu, anul trecut. Echipa timişoreană s-a impus în faţa rivalei Dinamo Bucureşti, la capătul unui meci care putea fi câştigat la un scor mult mai mare, însă emoţiile de debut şi-au spus cuvântul în faţa unora dintre elevii lui Velcea.

Prima ocazie a aparţinut gazdelor, prin Şeroni, care a fost aproape dedeschiderea scorului cu o lovitură de cap după o lovitură de colţ, dar mingea a ocolit spaţiul porţii. Cea mai importantă fază a primei jumătăţi de oră a avut loc în minutul 29, când, Szekely a fost faultat în careu, iar goalkeeper-ul alb-roşiilor – Naumovski – a primit cartonaş galben. Executantul penalty-ului pentru timişoreni a fost Trandu, care, copleşit de emoţii, a ratat ţinta, şutând peste poarta rivalilor.[jwplayer mediaid=”26318″]  În minutul 39, Szekely avea să deschidă scorul după ce Bărbuţ a centrat în careu de pe partea dreapta, iar Şeroni a recentrat pentru atacantul timişorean marcând printr-o lovitură de cap din careul mic. Pauza aducea un nesperat 1-0 pentru Poli, iar tribunele stadionului Dan Pătinişanu erau din ce în ce mai „vii” [jwplayer mediaid=”26320″]

Repriza secundă a însemnat un asalt la poarta dinamoviştilor, iar în minutul 59, Şeroni şi Marovici au fost aproape de a marca cu capul, însă mingea nu a vrut nici de această dată să intre în poartă. Spectatorii începuseră să-şi susţină din ce în ce mai frenetic echipa, iar asta le-a dat curaj „albilor”, mai ales că în a doua repriză fanii au început să facă „valuri”, iar elevii lui Velcea nu au răma datori. În minutul 62, Bărbuţ face o cursă senzaţională, din propria jumătate de teren, driblează excelent doi dinamovişti, evită atacul căpitanului „câinilor”, Luchin, şi marchează printr-un şut din interiorul careului, iar tabela de marcaj indica sec, 2-0, pentru nou-promovată. [jwplayer mediaid=”26321″] O echipă despre care Gigi Mulţescu, tehnicianul dinamovist, nu a auzit deloc, nu ştia cine este… . După alte şapte minute, Poli a fost aproape să facă 3-0, însă şutul expediat de Trandu nu şi-a atins ţinta. După cele patru minute suplimentare, partida se încheie, iar suporterii îşi aplaudă la scenă deschisă favoriţii, care pentru o zi, au devenit liderii clasamentului Ligii I.

Poli Timişoara: Nuno Claro – Nohai, Scutaru, Şeroni, Marovici – Petre (min. 62 – Poparadu) – Bărbuţ, Trandu, Boldea, Nicola (min. 65 – Nanu) – Szekely (min. 83 – Ruiz). Antrenor: Vali Velcea.

Dinamo Bucureşti: Naumovski – Rus, Luchin, Asanovici, Filip (min .71- Fai) – Matei, Boubacar (min. 46 – Elton), Lazăr (min. 46 – Rotariu), Curtean – Dănciulescu, Thomas. Antrenor: Gigi Mulţescu.