ACS Poli Timişoara face prima victimă. Dan Oprescu (antrenor Slatina): „Îmi dau demisia”

ACS Poli Timişoara face prima victimă. Dan Oprescu (antrenor Slatina): "Îmi dau demisia" 1La finalul meciului ACS Poli Timişoara – FC Olt, scor 3-1, tehnicianul oltenilor a anunţat că-şi va depune demisia din funcţia pe care o ocupă la club. Acesta se arăta încrezător în echipa sa, înaintea partidei declarând că vine la Timişoara pentru a recupera punctele pierdute acasă cu UTA.

După înfrângerea cu 1-3 suferită pe Dan Păltinişanu, tehnicianul oltenilor Dan Oprescu, a anunţat că se retrage din funcţia de antrenor principal al trupei din Slatina. Vizibil deranjat de jocul slab prestat de elevii săi, acesta a declarat la finalul meciului că îşi va prezenta demisia. „Vreau să spun că îmi voi prezenta demisia după acest joc. A fost un joc foarte slab” au fost primele cuvinte ale tehnicianului oltenilor. Acesta a şi motivat gestul pe care a ales să-l facă: „…cel puţin 60 de minute am fost de nerecunoscut, nu au făcut nimic din ceea ce trebuia, scorul reflectă ce s-a întâmplat în aceste minute” a tunat Oprescu la finalul partide de sâmbătă.
Oprescu şi-a exprimat părerea şi despre lotul cu care ACS Poli atacă promovarea. Acesta spus că e vizibilă diferenţa de valoare între lotul actual şi cel din sezonul trecut, însă, chiar şi cu actuala echipă, consideră el, bănăţenii se pot bate la promovare. „Să fim realişti, Timişoara era mai bună sezonul trecut. Azi au jucat mai bine, cu noi, decât în jocurile anterioare din acest campionat” a conchis fostul tehnician al oltenilor.
FC Olt a coborât pe locul 9 al Ligii a II-a, Seria Vest, având numai 5 puncte în tot atâtea partide disputate, în timp ce ACS Poli Timişoara a urcat pe locul trei cu un total de 9 puncte din 5 jocuri.