Sari la conținut
Vocea Timișului
  • Știri din Timiș
    • Advertoriale
    • Cultură
    • Economie
    • Educație
    • Editorial
    • Exclusiv
    • Național și internațional
    • Sport
    • Utile
    • Valori Locale
  • Timp Liber
    • Bancul zilei
    • Filmele Săptămânii
    • Pamflet
    • Rețeta Zilei
  • Administrație
  • Politică
  • Social
  • Eveniment
  • Sănătate
  • Investigații
  • Vocea Străzii
Vocea Timișului
Banner publicitar Vocea Timișului – oferte de promovare
  • Știri din Timiș
    • Advertoriale
    • Cultură
    • Economie
    • Educație
    • Editorial
    • Exclusiv
    • Național și internațional
    • Sport
    • Utile
    • Valori Locale
  • Timp Liber
    • Bancul zilei
    • Filmele Săptămânii
    • Pamflet
    • Rețeta Zilei
  • Administrație
  • Politică
  • Social
  • Eveniment
  • Sănătate
  • Investigații
  • Vocea Străzii
vineri, 28 august 2026
Vocea Timișului
Vocea Timișului
  • Știri din Timiș
  • Timp Liber
  • Administrație
  • Politică
  • Social
  • Eveniment
  • Sănătate
  • Investigații
  • Vocea Străzii
  • TRIMITE-NE O INFORMAȚIE
© 2026 Vocea Timișului. Toate drepturile rezervate.
Vocea Timișului - Știri din Timiș - Economie - Euro urcă, din nou, la 4,47 lei
EconomieȘtiri din Timiș

Euro urcă, din nou, la 4,47 lei

Euro urcă, din nou, la 4,47 lei

Scris de Redacția 18 decembrie 2013 0 comentarii
Distribuie 0FacebookTwitterPinterestEmail
bani euro dolari lei jpg
0

Cursul euro a crescut de la 4,4537 la 4,4643 lei, într-o şedinţă în care deschiderea s-a realizat pe depreciere, în jurul pragului de 4,46 lei, faţă de 4,4550 – 4,4580 lei, la închiderea de luni. Presiunea pe cumpărarea de valută a avut ca efect menţinerea pe scădere a monedei naţionale, cotaţiile de la ora 14:00 fiind de 4,4690 – 4,4720 lei, maximul atins fiind de 4,4710 lei. Reamintim, că, acum două săptămâni, euro a atins un maxim al ultimelor două luni, de 4,4715 lei.

Cursul dolarului american a urcat de la 3,2324 la 3,2425 lei, iar cel al francului de la
3,6486 la 3,6552 lei, o medie mai mare, de 3,6603 lei, fiind înregistrată în ultima parte a lunii iunie.

Monedele din regiune aveau o evoluţie apreciativă faţă de euro. Cea poloneză se tranzacţiona la 4,175 – 4,18 zloţi, iar cea maghiară înregistra cea mai importantă întărire, la 298,4 – 299,5 forinţi, după ce acum două zile coborâse până la 302,1 forinţi.

Volatilitatea perechii euro/dolar se rezuma la 1,3752 – 1,3782 dolari, investitorii aşteptând declaraţiile de astăzi ale oficialilor Rezervei Federale americane, la încheierea şedinţei Comitetului său de politică monetară.

Euro a înregistrat o uşoară apreciere, după ce Institutul ZEW a anunţat ieri că moralul investitorilor din Germania a cunoscut o îmbunătăţire semnificativă, revenind luna aceasta la valori care se mai înregistrau în aprilie 2006.

În piaţa la termen de la Sibiu, euro se tranzacţiona pe martie la 1,3750 – 1,3785 iar pe iunie la 1,3750 – 1,3755 dolari, în timp ce uncia de aur cu scadenţa săptămâna viitoare era cotată la 1.240 dolari.

S-ar putea să te intereseze
  • Timisorenii, pregatiti pentru colectarea uleiurilor alimentare uzate? Ce vrea sa afle primarul de la ei
  • Trupa Peregrinii și-a lansat oficial primul videoclip. Intră aici să îl vezi!
  • BĂTAIE DE JOC! Construiesc un bloc lipit de curtea școlii și-au umplut străzile de NOROI. Cât de aproape se ridică imobilul de un alt bloc FOTO/VIDEO
  • A venit CANICULA! Polițiștii timișeni atrag atenția ȘOFERILOR! Vezi ce recomandă
curs valutardolar americaneuroforintleulpiatasibiu
Distribuie 0 FacebookTwitterPinterestEmail
Redacția

Întreaga responsabilitate a comentariilor lăsate de dumneavoastră vă aparține! Click aici-citeste condiţiile de utilizare ale site-ului www.voceatimisului.ro

articolul anterior
Bradul de Crăciun: un lux de sărbători
articolul următor
„Am plecat să colindăm” cu pitici de grădiniţă şi gimnaziu

Articole recomandate

Provocarea capacului negru, lansată de Eco Serv Timiș

27 august 2026

Centrul Școlar Dumitru Ciumăgeanu, pregătit pentru 250 de elevi

26 august 2026

Legea ANI și cazul Dominic Fritz: 106 voturi care strică liniștea din...

26 august 2026

Alfred Simonis anunță semnarea contractului pentru noul stadion

25 august 2026

CODRU Festival 2026 revine în Pădurea Verde, cu sprijinul CJ Timiș

25 august 2026

ECO SERV Timiș: separarea deșeurilor începe acasă

24 august 2026

Lasă un comentariu Anulează răspunsul

Salvează numele, adresa de email și site-ul în acest browser pentru data viitoare când comentezi.

Urmărește-ne

facebook
twitter
instagram
pinterest
youtube
tiktok
ECO SERV Timiș – servicii de salubritate și gestionare a deșeurilorADP Ghiroda – informații și servicii publice localeADP Ghiroda – servicii pentru comunitatea localăAquatim – servicii de apă și canalizare în județul Timiș

Articole recente

  • Provocarea capacului negru, lansată de Eco Serv Timiș

    27 august 2026
  • Centrul Școlar Dumitru Ciumăgeanu, pregătit pentru 250 de elevi

    26 august 2026
  • Legea ANI și cazul Dominic Fritz: 106 voturi care strică liniștea din Primăria Timișoara

    26 august 2026
  • Alfred Simonis anunță semnarea contractului pentru noul stadion

    25 august 2026
  • CODRU Festival 2026 revine în Pădurea Verde, cu sprijinul CJ Timiș

    25 august 2026
  • ECO SERV Timiș: separarea deșeurilor începe acasă

    24 august 2026

Vocea Timișului pe Facebook

Vocea Timișului pe Facebook

În prim-plan

Provocarea capacului negru, lansată de Eco Serv Timiș

27 august 2026

Centrul Școlar Dumitru Ciumăgeanu, pregătit pentru 250 de...

26 august 2026

Legea ANI și cazul Dominic Fritz: 106 voturi...

26 august 2026

Alfred Simonis anunță semnarea contractului pentru noul stadion

25 august 2026

CODRU Festival 2026 revine în Pădurea Verde, cu...

25 august 2026

Abonează-te

Știrile Timișului, direct în inbox

Primește cele mai importante știri din Timișoara și județul Timiș.

Te poți dezabona oricând. Datele sunt folosite numai pentru newsletter, conform Politicii de confidențialitate.

Verifică-ți dosarul de intrări sau spam pentru a-ți confirma abonarea.

Vocea Timișului este publicația locală care aduce în prim-plan știrile importante din Timișoara și județul Timiș. Informație verificată, opinii asumate și povești care contează pentru comunitate. Împreună ne facem auziți.

Facebook Twitter Youtube Linkedin Envelope Rss

Linkuri utile

    • Trimite-ne o informație
    • Despre noi
    • Publicitate
    • Politica editorială
    • Corecturi și drept la replică
    • Termeni și condiții
    • Politica de confidențialitate

Recomandările redacției

Provocarea capacului negru, lansată de Eco Serv Timiș
Centrul Școlar Dumitru Ciumăgeanu, pregătit pentru 250 de elevi
Legea ANI și cazul Dominic Fritz: 106 voturi care strică liniștea din Primăria...

Ultimele știri

Provocarea capacului negru, lansată de Eco Serv Timiș
Centrul Școlar Dumitru Ciumăgeanu, pregătit pentru 250 de elevi
Legea ANI și cazul Dominic Fritz: 106 voturi care strică liniștea din Primăria Timișoara
Alfred Simonis anunță semnarea contractului pentru noul stadion

© 2026 Vocea Timișului. Toate drepturile rezervate.

Vocea Timișului
  • Știri din Timiș
    • Advertoriale
    • Cultură
    • Economie
    • Educație
    • Editorial
    • Exclusiv
    • Național și internațional
    • Sport
    • Utile
    • Valori Locale
  • Timp Liber
    • Bancul zilei
    • Filmele Săptămânii
    • Pamflet
    • Rețeta Zilei
  • Administrație
  • Politică
  • Social
  • Eveniment
  • Sănătate
  • Investigații
  • Vocea Străzii
Vocea Timișului
  • Știri din Timiș
    • Advertoriale
    • Cultură
    • Economie
    • Educație
    • Editorial
    • Exclusiv
    • Național și internațional
    • Sport
    • Utile
    • Valori Locale
  • Timp Liber
    • Bancul zilei
    • Filmele Săptămânii
    • Pamflet
    • Rețeta Zilei
  • Administrație
  • Politică
  • Social
  • Eveniment
  • Sănătate
  • Investigații
  • Vocea Străzii
© 2026 Vocea Timișului. Toate drepturile rezervate.
VT
Asistentul Vocea Timișului Caută în arhiva publicației

Întrebările acceptate pot fi transmise către OpenAI. Întrebarea, răspunsul, adresa IP și un identificator pseudonim al browserului sunt păstrate 30 de zile. Datele folosite pentru blocarea abuzurilor pot fi păstrate până la 90 de zile. Nu introduce date personale sau confidențiale. Politica de confidențialitate

Răspuns automat. Poate conține erori — verifică articolele-sursă.