FOTO Pas alergător către Liga I. Poli Timișoara 3-1 FCM Târgu Mureș

Poli Timișoara a câștigat partida din etapa a XXVI-a a ligii secunde la fotbal, învingând cu 3-1 pe FCM Târgu Mureș, echipă care, în toamnă avea obiective similare cu trupa lui Velcea. Golurile formației bănățene au fost marcate de Bărbuț în minutul 27 și o dublă a lui Trandu, în minutele 30 și 74, ultimul fiind demn de cele mai bune generice sportive.

O nouă partidă dificilă pentru Poli, tranșată și de această dată de Oidiu Petre și compania. Etapă cu noroc pentru formația bănățeană, după ce Coron Brașov și Damila Măciuca au obținut, fiecare, câte un punct, trupa lui Velcea a reușit să scoată maximum posibil din meciul cu FCM Târgu Mureș, obținând trei pucte prețioase ce îi consolidează echipa prima poziție în clasamentul Ligii a II-a, Seria Vest.

După un început anost de partidă, în care singura ”fază” notabilă a fost apariția căpitanului Ovidiu Petre în postura de fundaș central, alb-negrii au iuțit ritmul meciului doar după prima ocazie a oaspeților, care s-a desfășurat în minutul 13, când, Vîrtic a avut golul în vârful ghetei, însă nu a reușit să înscrie. Prima ocazie importantă a meciului coincide cu deschiderea scorului. Bărbuț preia o minge cu care se apropie de poarta adversă în care reușește să înscrie cu un șut plasat, iar scorul devine 1-0 pentru Poli. Două minute mai târziu, mai exact în minutul 30, Bărbuț centrează pentru ”biciclistul” Boldea, care nu reușește să trimită mingea în poarta lui Balauru, balon recuperat de Trandu, care face 2-0 făcând publicul, prezent în număr destul de mic, să tresară ca-n vremurile bune. Minutul 37 putea aduce o lovitură de pedeapsă în favoarea formației din Tg. Mureș, însă centralul partidei îl iartă pe Marovic și, implicit întreaga echipă bănățeană. Cu numai patru minute îaninte de finalul primei reprize, Șeroni pasează greșit spre propriul goalkeeper, mingea este interceptată de Punosevac care trimite un lob peste poarta lui Kirev. Scorul pauzei avea să fie 2-0 pentru gazde.

Reveniți de la cabine pentru mitanul secund, alb-negrii intră la fel de ”tare” în meci, Poparadu având prima ocazie a reprizei, în minutul 48, însă mingea trimisă de el ajunge în brațele lui Balauru. O nouă ocazie importantă pentru gazde îi aparține lui Bărbuț, care face un joc excepțional astăzi, însă mingea expediată de el ratează ținta, în minutul 63, patru minute mai târziu Hanca fiind aproape de a marca golul de onoare, însă Kirev se opune. O nouă ocazie în contul timișorenilor avea să aibă loc în minutul 71, când Boldea nu găsește ținta, în contrast cu Trandu, care, după numai două minute, face 3-0 cu un lob senzațional peste portarul mureșean, la capătul unei curse la fel de bune. Singura fază notabilă a finalului de meci avea să fie golul oaspeților, marcat de Punosevac, din 10 metri, cu capul, iar partida se încheie cu 3-1 în favoarea celor de la Poli.

Poli Timișoara: Kirev – Nohai, Petre (c)(min. 63 – Redjepi), Şeroni, Marovic – Bărbuţ, Poparadu, Trandu, Bălace (min. 84 – Dobricean) – Boldea, Szekely (min. 70 – Boştină). Antrenor: Valentin Velcea.

FCM Tg. Mureș: Balauru – Peteleu, Gugu, Vârtic, Szilagy (c) – Precup, Hanca – Ganea (min. 75 – Şaim), Iordache (min. 66 – Huiban), Istrate (min. 46 – Cristea) – Punosevac. Antrenor: Cristi Coroian.