Poli Timișoara a învins Oțelul Galați, scor 2-1! Ce amicale mai are de jucat în Turcia VIDEO

Poli Timișoara ține piept echipelor de Liga I am putea spune după rezultat favorabil înregistrat de elevii lui Dan Alexa, care au câștigat în fața prim-divizionarei Oțelul Galați. Mai mult decât atât, victoria a fost una meritată, după un joc în care alb-negrii au dominat și au bifat mai multe ocazii de poartă.

Gălățenii au marcat primii, încă din minutul 3, când atacantul Tudorie a înscris cu o execuție din centrul careului mare, șutând balonul în dreapta porții apărate de Pap. Poli a început să creeze presiune la poarta oțelarilor, iar prima mare ocazie a fost semnată de Pedro Henrique, cel care le-a dat fiori reci gălățenilor în trei rânduri. De departe cea mai mare ocazie a avut loc în minutul 32, când brazilianul a scăpat singur pe contraatac, iar după o pătrundere în careul advers șutul său a fost respins de goalkeeper-ul echipei din Galați, în corner.

Repriza secundă a fost echivalentă cu o undă de șoc în dreptul elevilor lui Dan Alexa. După circa o oră de joc, dominarea polistă avea să se vadă și pe tabela de marcaj. În minutul 62, după o serie de cornere și lovituri libere rămase fără rezultat, Poparadu a fost faultat în careu, iar Pedro Henrique a făcut ca scorul să devină 1-1 (vezi video cu execuția brazilianului). În teren au fost trimiși Popovici și Chipirliu, care au adus prospețime în atac, iar asta s-a văzut din nou pe tabela de scor în minutul 83. Popovici a avut o acțiune personală pe partea stângă, a pătruns în careu paralel cu linia de corner, a centrat la trei metri în fața buturilor adverse, de unde Chipirliu a deviat în plasă, stabilind scorul final de 2-1.

[responsive_youtube

Poli Timișoara a jucat astfel: Pap, Melinte (min.55 – Belu), Scutaru, Cânu, Bălace, Trandu (min.76 – Petre), Popescu (min.73 – Keita), Nikiema (min.46 – Poparadu), Boldea (min.60 – Lazăr), Bărbuț (min.70 – Popovici), Pedro Henrique (min.70 – Chipirliu).

Victoria de astăzi este cea de-a doua obținută în stagiul de pregătire de la Lara, Poli Timișoara consemnând ieri prima victorie, învingând clar, cu 3-0, trupa bulgară FK Vereya Stara Zagora, clasată pe locul 12 în eșalonul secund din Bulgaria. În primul meci din stagiul centralizat, bănățenii au fost învinși, nemeritat, 0-1 de FK Sarajevo (locul 2 în clasamentul primei ligi din Bosnia Herțegovina).

Conform programării, Poli Timișoara va mai disputa un meci amical în Turcia, pe data de 17 februarie, iar adversar îi va fi prim-divizionara FC Taraz, din Kazahstan. Pe 19 februarie, timișorenii revin acasă, unde se vor pregăti și vor juca și alte partide amicale, până la redebutul sezonului Ligii a II-a.

Foto și video:acspoli.ro