Ripensia, SET la zero contra Jimboliei iar Sânnicolau Mare leagă victoriile. Rezultatele etapei a V-a din Liga a IV-a

Ripensia a revenit în jocurile din „D” Timiș după ce s-a distrat cu secund divizionara, Caransebeș, în Cupa României. Galben-roșii au mers aproape de granița cu Serbia, la Jimbolia, unde i-au întâlnit pe tinerii lui Marcel Băban. Gazdele au fost prea fragede, însă, în fața unei echipe cu pretenții clare de promovare precum Ripensia, scorul final fiind 6-0 pentru timișoreni.

Nanu și-a început recitalul în minutul 30, când a transformat o lovitură de la 11 metri obținută de Ungureanu, ca după 10 minute să înceapă o acțiune personala încheiată cu un șut de la 16 metri, transformat în gol. Intrat pe parcursul reprizei secunde, Mediop a trimis un balon în fața porții pe care Briciu l-a urmărit foarte bine și a majorat scorul la 3-0.

Nanu și-a trecut în cont hat-trick-ul după o pasă a lui Mediop, pentru ca jucătorul de culoare a Ripensiei să marcheze și el cu 15 minute înainte de final după o centrare a lui Popa la care a pus latul. Același Mediop a fost omul finalului de meci, marcând golul 6 al Ripensiei și stabilind scorul final.

După patru meciuri în noua ediție a Ligii a IV-a, Ripensia Timișoara are maximum de puncte și un total de 24 de goluri, media fiind de șase goluri pe meci.

Jimbolia: Radu – Ciclovan, Sicoe, Ardeleanu, Neagu, Achim, D. Băban, Macovei, Hîrdan, Timis, M. Băban

Ripensia Timișoara: Rădulescu – Popa, Zaluschi, Luca, Toma – Ungureanu, Francescu (’49, Păscăleanu), Briciu- Nanu (’74, Stancu), Trifu (’60, Mediop), Blănaru

CFR Timișoara – Unirea Sânnicolau Mare (1-1) 2-4

Unirea Sânnicolau Mare a legat victoriile cu ocazia etapei a V-a în care s-a deplasat la Gara Mare, pentru meciul cu CFR Timișoara. După ce la pauză scorul a fost 1-1, oaspeții s-au descătușat în partea secundă și au marcat trei goluri. Petrișor, în minutul 35, respectiv Miron Mihai (’47), Galea (’84) și Cărpinișan (’92), au fost marcatorii Sânnicolaului

Unirea Sânnicolau Mare: Timiș – Petrișor, Miron, Uzun, Galea, Crișan,Nagy (’55, Stoianov) Michi (’55, Vasilcin) Oancia (’82, Galu) Cărpinișan, Jivan.

Rezultatele etapei a V-a din Liga a IV-a

ACS Dumbrăvița – Voința Mașloc 2-2

Progresul Gătaia – Pobeda Dudeștii Vechi 2-0

Flacăra Făget – Cocoșul Orțișoara 0-2

ACS Poli Timișoara II – Peciu Nou 3-0

Astăzi se vor desfășura partidele AS Murani – Ghiroda și Lorena Giarmata Vii -Avântul Periam

Cele mai citite articole în ultimele 48 de ore

Articole asemănătoare

Poli vrea puncte pe terenul liderului Ligii 2, Sportul Snagov. Rachita: Le stiu slabiciunile

Ocupanta ultimului loc în clasamentul Ligii 2, Poli Timișoara...

CJ Timis se lauda cu transparenta in alegerea finantarii proiectelor culturale si sportive pe anul 2019

Consiliul Județean Timiș (CJT) supune dezbaterii publice ghidurile privind...

Poli Timisoara: sase meciuri amicale programate inainte de reluarea sezonului

Clubul de fotbal Poli Timișoara are programate șase jocuri...

Poli Timisoara isi pastreaza antrenorul ”demis” si scumpeste pretul biletelor pentru meciul cu ASU

Divizionara secundă de fotbal, Poli Timișoara, a anunțat, astăzi,...

Timisoara mai poate astepta: CNI finanteaza un stadion de 10.000 de locuri la Slatina

La începutul acestei săptămâni, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Călin...