Vremea se înrăutățește în Banat. Ce recomandă drumarii șoferilor

- Advertisement -

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenţionare Cod Galben de ninsori, polei și intensificări ale vântului (70 km/h) începând de duminică, 28 decembrie 2014, ora 20:00, atenționare care vizează sudul Banatului, Oltenia, Muntenia, Moldova și Dobrogea.

CNADNR recomandă participanţilor la trafic -dacă nu pot evita deplasarea în zonele afectate de influența Codului Galben de ninsori și viscol- să nu plece la drum fără a avea autoturismele echipate corespunzător pentru condiţiile de iarnă, unele dintre ”instrumentele” necesare deplasării în aceste condiții de vreme fiind anvelopele de iarnă, lanţurile antiderapante, combustibilul suplimentar, pături, saculeţ cu material antiderapant, alimente sau apă.

Șoferii sunt rugați să se informeze înainte de plecarea la drum asupra stării reţelei de drumuri naţionale la Dispeceratul Comandamentului Central de Iarnă, la numerele de telefon 021/9360, TEL VERDE 0800.80.9360, sau de pe pagina de web a Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

ANUNȚURI ȘI PUBLICITATE

Articole asemănătoare

Cod galben de vânt, în Timiş! Sunt aşteptate şi ploi însemnate cantitativ

Meteorologii au emis miercuri un cod galben de vânt...

Cod GALBEN in Banat! Ploi torentiale, vant si decarcari electrice

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis astăzi o...

Din aceeași categorie

Tragedie pe un drum din Timiș: un șofer de 29 de ani a murit după ce mașina i-a luat foc

Clipe dramatice astăzi, 27 aprilie, pe drumul comunal D.C....

RETIM: Cum ne obligă să sortăm gunoiul, dar îl aruncă la grămadă. Jaful care miroase urât în Timișoara

Timișorenii sunt încurajați să sorteze gunoiul acasă, primesc amenințări...