ANUNȚURI

Societățile comerciale : AVCOZ EDIL S.R.L. , VCN DEVELOPMENT VEST SRL , SPAB CONSTRUCT VEST S.R.L. ,  SPO DEVELOPMENT BUILD INVEST S.R.L. , BAV DEVELOPMENT BUILD S.R.L. , anunță publicul interesat că au obținut autorizațiile de construire cu nr. 168 , respectiv cu nr. 169 din data de 13.03.2024 , emise de Primărie Timișoara, jud. Timiș , privind obiectivul începerii lucrărilor de construcții pentru proiectele ELIZA 2 și ELIZA 3 , imobile de locuințe colective , în regim  P+2E+ER , în Timișoara , pe strada Grigore Alexandrescu , jud Timiș .

ACS Poli Timişoara urcă pe podium, iar visul primarului Robu e tot mai aproape de a deveni realitate

ACS Poli Timişoara urcă pe podium, iar visul primarului Robu e tot mai aproape de a deveni realitate 1Etapa cu numărul 6 a Ligii secunde, Seria Vest, la fotbal a adus cel de-al doilea succes al ACS Poli Timişoara în actualul sezon. Sâmbătă, alb-negrii s-au impus în faţa oltenilor de la FC Olt, cu scorul de 3-1, nivelul fotbalului practicat de elevii lui Velcea fiind peste ceea ce aceştia au arătat până acum. După acest rezultat bănăţenii au urcat până pe locul trei, la cinci puncte în spatele liderului, care are un meci mai mult disputat.

În faţa a numai 300 de spectatori, ACS Poli Timişoara a inceput bine partida se sâmbătă, deşi „olteanul” Christopher Quist a fost primul care a avut o ocazie de a marca, trăgând puţin pe lângă butul din dreapta lui Kirev, în minutul 2. Minutul 13 avea să aducă deschiderea scorului, Boldea reuşind să marcheze cu capul, după ce portarul oltenilor a respins în faţă o minge şutată de Szekely. Acesta, din urmă, avea să fie marcatorul celui de-al doilea gol, care a picat în minutul 27, acelaşi Szekely având şamsa de a duce scorul la 3-0 în minutul 36, însă Bordea, portarul oaspeţilor a fost mai atent de această dată. După numai un minut, centralul Florin Ghimbăşan din Braşov arăta primul cartonaş galben al partidei, cel sancţionat fiind Giurcă de la olteni. Cu trei patru minute înainte de pauză oltenii făceau prima mutare, Polgar fiind înlocuit de David Andrei.
După pauză, pe teren avea să intre şi Pribac, în locul „sancţionatului” Giurcă, însă mutările lui Daniel Oprescu s-au dovedit total neinspirate, cei ce aveau să marcheze fiind din nou poliştii. Minutul 49 avea să consemneze o nouă modificare de scor, 3-0 pentru gazde, golul fiind marcate de acelaşi Boldea, din pasa aceluiaşi Szekely. Un nou avertisment avea să primească Quist, tot de la oaspeţi, pentru ca în minutul 60, cei de la FC Olt să încerce din nou marcarea golului prin Alexandru, acesta fiind introdus pe teren câteva minute mai devreme în locul lui Săndulescu. Nici Vigariu, de la oaspeţi nu a scăpat de galben (min.64), ca apoi Velcea să „mute” în teren. Boldea este scos, locul său fiind luat de Boştină, după numai un minut oaspeţii primind un penalty ca urmare a unei ieşiri total neinspirate ale portarului Kirev, care a faultat în propriul careu, acesta văzând ulterior şi primul cartonaş galben al taberei poliste. Minutul 67 aduce o nouă modificare de scor, Andrei fiind cel care transformă lovitura de pedeapsă şi duce scorul la 3-1.Alte faze notabile ale partidei au mai fost doar schimbarea lui Szekely (min.71), cartonaşul galben arătat timişoreanului Petrovic (min.74), intrarea lui Enciu în locul lui Dobricean în minutul 78 şi ultimul cartonaş galben al partidei, arătat lui Goge. Final de meci şi a doua victorie a celor de la ACS Poli Timişoara, la finalul căreia bănăţenii urcă pe locul trei în serie, în condiţile în care Damila Măciuca (ocupanta locului secund) joacă duminică de la ora 11:30 cu UTA, la Arad, iar liderul Corona Braşov are un meci în plus disputat.
Astfel, visul primarului Timişoarei, Nicolae Robu, pare tot mai aproape de realitate, ţinând cont de calitatea slabă a fotbalului ligii secunde, ACS Poli are toate şansele să se bată la promovare.
ACS Poli Timişoara: Kirev, Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic, Goge, Poparadu (c), Dobricean (’79 Enciu), Bălace, Boldea (’65 Boştină), Szekely (’71 Trandu).
FC Olt: Bordea, Dima, Cosic (c), Cruşoveanu, Giurcă (’46 Pribac), Bancu, Polgar (’41 Andrei), Săndulescu (’50 Alexandru), Quist, Vigariu, Ene.
sursa foto: pagina de facebook a clubului