BC Timișoara a fost aproape să producă surpriza în fața Sibiului. „Leii” au cedat pe final

Într-o formulă schimbată aproape în totalitate față de cele două jocuri din Cupa României cu Energia Târgu Jiu, BC Timișoara s-a ținut bine ieri în partida contra celor de la CSU Atlassib Sibiu, și au fost aproape de o surpriză. Alb-violeții au capitulat în ultimul sfert, în care oaspeții și-au creat un avantaj de 10 puncte, astfel că scorul final a fost 53-61.

Puține puncte s-au marcat în primul sfert încheiat în avantaj de către sibieni, cu trei puncte, 12-9. În sfertul secund timișorenii s-au apropiat la un punct, scorul pauzei fiind 26-27, ca după revenirea de la cabine, înainte de intrarea în ultimele 10 minute, BC Timișoara să urce la +2. Ultimul sfert s-a dovedit decisiv în economia partidei, iar scorul final a fost 53-61.

Smith, de la gazde, a fost aproape de un „double-double”, terminând meciul cu 14 puncte, 9 recuperări și o pasă decisivă, în vreme ce Jelenic a fost următorul marcator, cu 13 puncte și o recuperare. La Atlassib Sibiu, Popa Calotă a marcat 15 puncte, alături de alte cinci recuperări și trei pase decisive, în timp ce Hardy și Gilbert au avut câte 10 puncte.

Cele mai citite articole în ultimele 48 de ore

Articole asemănătoare

CJ Timis se lauda cu transparenta in alegerea finantarii proiectelor culturale si sportive pe anul 2019

Consiliul Județean Timiș (CJT) supune dezbaterii publice ghidurile privind...

BC Timisoara, meciuri de verificare cu alb-violetii din Kecskemet

Pauza în care a intrat competiția națională de baschet...

”Leii din Banat” intalnesc SCM U Craiova in ultima etapa din turul grupei A a Ligii Nationale

SCM Timișoara întâlnește SCM ”U” Craiova în ultima etapă...

Timisoara mai poate astepta: CNI finanteaza un stadion de 10.000 de locuri la Slatina

La începutul acestei săptămâni, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Călin...