BC Timișoara a fost aproape să producă surpriza în fața Sibiului. „Leii” au cedat pe final

Într-o formulă schimbată aproape în totalitate față de cele două jocuri din Cupa României cu Energia Târgu Jiu, BC Timișoara s-a ținut bine ieri în partida contra celor de la CSU Atlassib Sibiu, și au fost aproape de o surpriză. Alb-violeții au capitulat în ultimul sfert, în care oaspeții și-au creat un avantaj de 10 puncte, astfel că scorul final a fost 53-61.

Puține puncte s-au marcat în primul sfert încheiat în avantaj de către sibieni, cu trei puncte, 12-9. În sfertul secund timișorenii s-au apropiat la un punct, scorul pauzei fiind 26-27, ca după revenirea de la cabine, înainte de intrarea în ultimele 10 minute, BC Timișoara să urce la +2. Ultimul sfert s-a dovedit decisiv în economia partidei, iar scorul final a fost 53-61.

Smith, de la gazde, a fost aproape de un „double-double”, terminând meciul cu 14 puncte, 9 recuperări și o pasă decisivă, în vreme ce Jelenic a fost următorul marcator, cu 13 puncte și o recuperare. La Atlassib Sibiu, Popa Calotă a marcat 15 puncte, alături de alte cinci recuperări și trei pase decisive, în timp ce Hardy și Gilbert au avut câte 10 puncte.