Gabi Torje, părtaș la debutul excelent în noua campanie de calificare la Euro 2016. Grecia 0-1 România

Selecționata lui Victor Pițurcă a început perfect partida de pe ”Karaiskakis”- un stadion gol-goluț după ce Grecia a fost penalizată de UEFA, iar după numai zece minute de joc, tabela indica 1-0 pentru ”tricolori”, după reușita lui Ciprian Marica (foto), din penalty. Lovitura de pedeapsă a fost obținută de Chipciu, după un duel cu Holebas. Fazele au curs la ambele porți, însă după pauză, Marica a fost sancționata doua oară cu cartonaș galben, iar centralul” avea să-l trimită la vestiare, meritat.

Grecii s-au pus ”pe treabă” și au profitat de faptul că România juca în ”10”, însă cea mai mare ”reușită” a elenilor a fost un șut în bara transersală a porții apărate de Ciprian Tătărușanu. Pe final de meci, ultimele minute ale întâlnirii, a intrat în teren și timișoreanul Gabriel Torje, însă schimbarea făcută de Pițurcă era doar la trecerea timpului, întrucât mijlocașul lui Konyaspor abia a apucat să atingă balonul până la încheierea partidei.

Grecia: Karnezis, Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas, Tachtsidis, Samaris (min.65- Christodoulopoulos), Mantalos (min. 65- Kone), Salpingidis, Mitroglou, Samaras (min.46- Diamantakos). Selecţioner: Claudio Ranieri (aflat la debut în postura de selecționer).

România: Tătăruşanu, Tamaş, D. Grigore, Chiricheş, Raţ, Hoban (min.84- Prepeliţă), Pintilii, Chipciu (min.90- Torje), Maxim (min.68- Enache), Stancu, Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.