Gabi Torje, părtaș la debutul excelent în noua campanie de calificare la Euro 2016. Grecia 0-1 România

Selecționata lui Victor Pițurcă a început perfect partida de pe ”Karaiskakis”- un stadion gol-goluț după ce Grecia a fost penalizată de UEFA, iar după numai zece minute de joc, tabela indica 1-0 pentru ”tricolori”, după reușita lui Ciprian Marica (foto), din penalty. Lovitura de pedeapsă a fost obținută de Chipciu, după un duel cu Holebas. Fazele au curs la ambele porți, însă după pauză, Marica a fost sancționata doua oară cu cartonaș galben, iar centralul” avea să-l trimită la vestiare, meritat.

Grecii s-au pus ”pe treabă” și au profitat de faptul că România juca în ”10”, însă cea mai mare ”reușită” a elenilor a fost un șut în bara transersală a porții apărate de Ciprian Tătărușanu. Pe final de meci, ultimele minute ale întâlnirii, a intrat în teren și timișoreanul Gabriel Torje, însă schimbarea făcută de Pițurcă era doar la trecerea timpului, întrucât mijlocașul lui Konyaspor abia a apucat să atingă balonul până la încheierea partidei.

Grecia: Karnezis, Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas, Tachtsidis, Samaris (min.65- Christodoulopoulos), Mantalos (min. 65- Kone), Salpingidis, Mitroglou, Samaras (min.46- Diamantakos). Selecţioner: Claudio Ranieri (aflat la debut în postura de selecționer).

România: Tătăruşanu, Tamaş, D. Grigore, Chiricheş, Raţ, Hoban (min.84- Prepeliţă), Pintilii, Chipciu (min.90- Torje), Maxim (min.68- Enache), Stancu, Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.

Articole asemănătoare

Poli vrea puncte pe terenul liderului Ligii 2, Sportul Snagov. Rachita: Le stiu slabiciunile

Ocupanta ultimului loc în clasamentul Ligii 2, Poli Timișoara...

MANIPULARE marca PSD privind PIB-ul Romaniei

"România a întrecut și Portugalia la mărimea economiei”, anunță...

Destinatii exotice de vacanta, cu zbor direct din Timisoara

Începând din primăvara anului 2019, Aeroportul Internațional Timișoara ”leagă”...

Poli Timisoara: sase meciuri amicale programate inainte de reluarea sezonului

Clubul de fotbal Poli Timișoara are programate șase jocuri...

Poli Timisoara isi pastreaza antrenorul ”demis” si scumpeste pretul biletelor pentru meciul cu ASU

Divizionara secundă de fotbal, Poli Timișoara, a anunțat, astăzi,...

ASU Politehnica Timișoara ia atitudine – Stop Defrișărilor!