Vocea Timișului va susține permanent adevărul!

Leul și-a reluat aprecierea

Publicat in

Vocea Timișului va susține permanent adevărul mai presus de putere, viitorul mai presus de trecut, cinstea mai presus de confortul financiar, știrea mai presus de editorial și capacitatea de decizie mai presus de diplomația compromisului.
FLIGHT FESTIVAL 2023

Cursul euro a scăzut de la 4,3964 la 4,3941 lei, într-o şedinţă cu volume de tranzacţionare foarte mari. Piaţa s-a deschis la 4,3980 lei, maximul zilei fiind de 4,40 lei, faţă de 4,4010 lei la închiderea de marţi. Cererea mare de lei a coborât euro până la un minim de 4,3880, pentru ca la ora 14:00 tranzacţiile să se realizeze la 4,3940 – 4,4970 lei.

Dolarul american s-a menţinut pe apreciere, consecinţă a evoluţiei faţă de euro, cursul său crescând de la 3,3298 la 3,3324 lei. Francul elveţian a înregistrat o uşoară scădere, de la 3,6397 la 3,6392 lei. Trebuie menţionat faptul că leul este singura monedă din regiune care s-a apreciat, de la începutul anului, faţă euro cu circa 2%, în timp ce moneda maghiară a pierdut peste 5% din valoarea ei. Monedele din regiune erau stabile faţă de euro. Cea poloneză se tranzacţiona la 4,182 – 4,193 zloţi, în uşoară scădere faţă de ziua precedentă, iar cea maghiară la 312,4 – 313,3 forinţi.

Perechea euro/dolar cobora ieri, pe pieţele asiatice, la un nou minim al ultimelor 12 luni, de 1,3153 dolari, maximul zilei fiind de 1,3188 dolari.

Deprecierea euro este pusă de analişti pe seama viitorul program de relxare cantitativă pe care îl va declanşa Banca Centrală Europeană, care va include, pe lângă menţinerea aproape de 0% a dobânzii din zona euro, achiziţia de active, cu scopul de a relansa economia.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Comentarii recente

Articole asemănătoare