ACS Poli Timișoara, FIASCO la malul mării. Bănățenii au în acest moment cel mai slab golaveraj din Liga I

Rămasă datoare la capitolul rezultate pozitive, ACS Poli Timișoara s-a deplasat la Ovidiu, pentru jocul împotriva Viitorului antrenat de Gheorghe Hagi. Dacă atunci când debuta pe banca bănățenilor Dan Alexa o făcea cu o victorie chiar în fața adversarei de astăzi, de această dată lucrurile au fost diametral opuse. 4-0 a fost scorul final al întâlnirii, bănățenii contând de prea puține ori în atac.

Începutul jocului a fost cum nu s-a putut mai rău pentru timișoreni. După nici cinci minute Aganovici a primit mingea la marginea careului, ușor lateral stânga și, având prea mult spațiu, a tras la în colțul lung deschizând scorul cu toată opoziția lui Kirschstein. Câteva minute mai târziu ACS Poli putea să restabilească egalitatea, însă Cânu a tras doar în portar din 6 metri, după ce mingea a ajuns la el dintr-o deviere. Jocul s-a stins după cele două faze de poartă. Bărbuț a văzut cartonașul galben pentru o intrare dură la mijlocul terenului, pentru ca după câteva minute Ianis Hagi să-și încerce norocul printr-un șut de la 20 de metri deviat de Cânu și intrat în poartă înainte să lovească transversala, 2-0.

După câteva momente de acalmie, Aganovic a recuperat o minge în propria jumătate, l-a lansat în flancul stâng pe Tănase, care a centrat pentru Ianis Hagi, însă de această dată șutul său a fost contrat. Tot Viitorul a rămas în atac. O nouă fază ofensivă pe axa Aganovic – Tănase – Ciupe, s-a terminat cu șutul celui din urmă care a trecut puțin pe lângă poartă. Cu doar un minut după, gazdele au provocat din nou panică în careul alb-violeților în urma unui corner care a fost deviat cu capul, mingea fiind boxată de portarul bănățenilor. Și dacă nu era de ajuns ce s-a întâmplat până în minutele de prelungire ale primei reprize, Tănase a înfipt cuțitul în rană. Lăsat fără marcaj, acesta a primit mingea, a făcut o fentă culcând în iarbă doi fundași adverși și l-a lăsat fără șansă pe Kirschstein, 3-0.

După revenirea de la cabine ACS Poli a avut prima ocazie. Bărbuț era să profite de o greșeală a lui Mitrea, dar după ce a ajuns mai repede la balon și decât Rîmniceanu, ieșit dintre buturi, nu a găsit spațiul porții. Pe fondul relaxării apărării Viitorului, bănățenii au avut o nou ocazie de această dată prin Elek, șutul său oprindu-se în brațele goalkeeper-ului amfitrionilor. Minutul 62 a fost cel în care oaspeții au arătat o fază cursivă în atac, terminată cu o ocazie mare a lui Elek care, găsit la lung de o centrare, nu a reușit să îl învingă pe Rîmniceanu.

4 până la final

Trei minute mai târziu Aganovic a fost aproape să marcheze al doilea său gol, dar a trimis alături din postură de 1 la 1 cu portarul, incomodat de Belu din lateral. Nu avea să mai dureze mult până când Viitorul a marcat al patrulea gol prin noul intratul Bănel Nicoliță care, după o fază personală, a fost găsit de Achim în careu și l-a învins pe nefericitul Kirschstein. Același Elek putea marca golul de onoare cu 15 minute înainte de final dacă nu trimitea la câțiva centimetri de butul drept, din voleu.

Chițu putea putea majora scorul, dar șutul trimis de la marginea careului a trecut cu puțin alături. Nimic nu s-a mai întâmplat în finalul jocului, astfel că ACS Poli se întoarce cu mâna goală de la malul mării și cu un golaveraj mai slab ca cel al Voluntariului, -8.

Viitorul Constanța: Rîmniceanu – Ciupe, Hodorogea, Mitrea, Ganea (’72, Boli) – Nedelcu – Filip, Achim – I. Hagi (’46, Bănel Nicoliță), Aganovic (’72, Chițu), Fl. Tănase. Antrenor: Gheorghe Hagi

ACS Poli Timișoara: Kirschstein – Belu, Melinte (’46, Goga), Cânu, Popescu – Luchin, Llorente (’60, Popovici) – Bărbuț, Croitoru, Curtean (’57, Artean) – Elek. Antrenor: Dan Alexa