BC Timișoara s-a calificat în ultimul act al Cupei României! FINALA se joacă astăzi, de la ora 18:00

Baschetbaliștii conduși de pe margine de cuplul Petricevic & Mandic s-au descurcat excelent în semifinala Final Four împotriva celor de la BCMU Pitești. ”Leii din Banat” și-au adjudecat primul sfert, cu scorul 29-14, aflându-se în permanență la conducere pe tabela de marcaj. Diferența avea să scadă cu doar un punct până la pauza mare, după ce piteștenii își adjudecau sfertul doi cu 26-25.

În cel de-al treilea sfert, argeșenii aveau să se apropie cu încă un punct, câștigând cu 19-18 cea de-a treia parte a jocului, urmând ca ultimul sfert să fie adjudecat tot de BCMU Pitești, scor 22-19, însă degeaba, pentru că diferența nu a mai putut fi montată, iar timișorenii câștigă cu scorul general de 91-81.

Zlatko Jovanovic a fost principala ”gură de foc”, iar Vladimir Tica a dominat panourile. Radenko Pilcevic a făcut un meci foarte bun împotriva echipei la care a jucat în prima parte a acestui sezon, în vreme ce experiența lui Bogdan Popescu a atârnat greu.

Cu reușita de joi seara, alb-violeții Timișoarei s-au calificat într-o finală de Cupă a României pentru a cincea oară în ultimul deceniu, după partidele cu Cupa pe masă din 2007, 2008, 2010 și 2012. ”Meciul s-a decis în apărare în primele două sferturi, în modul cum jucătorii au colaborat pe teren și în faptul că echipa din Pitești, exact cum am știut înainte de această competiție și nu e vorba numai de echipa din Pitești, va suporta cu greu presiunea organizării. Așa cum am mai spus-o, va conta foarte mult starea de spirit și puterea mentală, despre care noi vorbim des la antrenamente. M-am așteptat să jucăm un baschet bun. Am simțit echipa într-o stare să joace un baschet bun” a declarat, după meci, Dragan Petricevic, antrenorul BC Timișoara.

Finala Cupei României se joacă în această seară, de la ora 18:00, iar adversarul timișorenilor va fi BC Mureș Tg. Mureș, care a trecut lejer de CSU Sibiu, scor 71-48, în cealaltă semifinală. Jocul va putea fi urmărit la televizor, în direct, pe DigiSport 2.