După multă vreme! Spectacol în tribunele Sălii „Olimpia” şi pe parchet. BC Timişoara 79-73 BCMU Piteşti

BC Timişoara a câştigat primul meci din returul Ligii Naţionale de baschet masculin, împotriva celor de la BCMU Piteşti. Victoria este cu atât mai importantă cu cât ea vine tocmai în faţa unei contracandidate la calificarea în playoff, cele două team-uri fiind acum la egalitate de puncte: 21, bănăţenii având avantajul de 2-0 în meciurile directe.

Partida de pe parchetul Sălii Constantin Jude din Timişoara a început spectaculos, cu un prim sfert în care s-au reuşit nu mai puţin de zece “triţe”, din care şase au intrat în contul Timişoarei. Scorul indicat după primul sfert a fost de 30-24, în timp ce sfertul doi a aparţinut de asemenea gazdelo, acesta fiind adjudecat la o diferenţă mult mai mare: 24-9, ceea ce făcea ca scorul la pauza mare să fie 54-33.

Alb-violeţii piteşteni au revenit în partea a doua a meciului recuperând şapte puncte în sfertul trei, după ce s-au impus cu 19 la 12, dar şi în ultimul sfert pe care piteştenii l-au câştigat cu 21-13, însă efortul lor a fost în zadar, întrucât avantajul timişorenilor s-a menţinut şi după ultimul fluier al partidei.

U aport aparte şi l-a adus galeria alb-violeţilor care a făcut un spectacol extraordinar în Sala „Olimpia” după o lipsă îndelungată din peluza acesteia.

Este păcat că un antrenor al unei echipe este nevoit să facă apel la public pentru a-şi susţine echipa, timişorenii nefiind dispuţi să facă acest gen de „efort” din propria iniţiativă.

”Este o victorie importantă, obţinută în condiţii dificile, pentru că Vasojevic s-a accidentat încă după cel de-al doilea atac, iar Jovanovic la pauza meciului. El a jucat aproape toată repriza a doua şchiopătând. De asemenea, acest meci venea după patru înfrângeri consecutive şi nu a fost uşor să mobilizez echipa. Am avut o primă repriză şi primele minute din sfertul al treilea foarte bune, excepţionale, am căzut apoi pe fondul oboselii şi al unei bănci mai scurte, aici vorbesc despre jucătorii care pot marca coşuri importante, decisive în condiţii de presiune. Am ratat câteva aruncări clare, deschise. După aceea, am devenit nesiguri pe noi; în schimb, Piteştiul în repriza a doua nu a mai avut absolut nimic de pierdut, a marcat din toate pozţiile şi s-a apropiat foarte periculos. Eu vreau să mă refer la aspectele pozitive, şi în afara de primele minute am condus tot meciul, chiar şi cu douăzeci şi ceva de puncte” a punctat Dragan Petricevic, antrenorul BC Timişoara.

Remarcaţi la BC Timişoara: Nikola Gacesa – 25 de puncte şi 11 recuperări (şi primul double-double), Fenn – 15 puncte, Lee-Ingram – 14, Conley – 13, Jovanovic – 10, Toth – 2.

Pentru „leii din Banat” urmează două deplasări, la Chiajna şi Ploieşti, după care va veni pe Bega vicecampioana, BC Mureş Tg Mureş.