ANUNȚURI

Societățile comerciale : AVCOZ EDIL S.R.L. , VCN DEVELOPMENT VEST SRL , SPAB CONSTRUCT VEST S.R.L. ,  SPO DEVELOPMENT BUILD INVEST S.R.L. , BAV DEVELOPMENT BUILD S.R.L. , anunță publicul interesat că au obținut autorizațiile de construire cu nr. 168 , respectiv cu nr. 169 din data de 13.03.2024 , emise de Primărie Timișoara, jud. Timiș , privind obiectivul începerii lucrărilor de construcții pentru proiectele ELIZA 2 și ELIZA 3 , imobile de locuințe colective , în regim  P+2E+ER , în Timișoara , pe strada Grigore Alexandrescu , jud Timiș .

LIVE TEXT. Pandurii Târgu Jiu – ACS Poli 3-1. Timișorenii sunt la a doua înfrângere consecutivă

Fluier final! ACS Poli este la a doua înfrângere consecutivă. Scorul a rămas cel stabilit la pauză, 3-1, ultimul gol fiind marcat de Goga.

Minutul 87. Mrzljak vede cartonașul galben.

Minutul 82. Llorente își încearcă șansa de la distanță. Alături, însă.

Minutul 80. Ocazie mare pentru ACS Poli! Elek întoarce balonul către Goga, însă șutul său este blocat de către Mingote, întors pe spațiul porții sale.

Minutul 77. Luchin, cartonaș galben.

Minutul 73. ⇒Hora, ⇐ Khalouta.

Minutul 70. Croitoru execută bine o lovitură liberă, dar faza se termină cu un fault în atac făcut de noul intrat Elek.

Minutul 66. ⇒ Munteanu, ⇐ Ciucur.

Minutul 64. ⇒ Elek, ⇐ Rufino.

Minutul 56. Rufino primește o pasă în adâncime însă se pripește, încearcă un șut iar balonul trece peste poartă.

— ACS Poli controlează teritorial începutul celei de-a doua reprize.

Minutul 46. A început repriza secundă. ⇒ Croitoru, ⇐ Sarmov

Pauză la Drobeta Turnu-Severin. ACS Poli rămâne în joc grație golului marcat de Goga cu puțin înainte de fluierul final al primei reprize.

— Un minut de prelungire pentru primul mitan.

Minutul 44. GOL ACS POLI! Tot după o centrare, de această dată de pe partea stângă, oferită de Rufino, Dorin Goga nu mai ezită și trimite cu capul în poartă. 3-1!

Minutul 42. Ov. Popescu centrează foarte bine, Goga îi ia fața lui Ungurușan și, din poziție ideală, trimite cu capul cu puțin pe lângă stâlpul stâng al porții lui Mingote.

Minutul 38. Mingote iasă dintre buturi, scapă balonul, dar centralul fluieră un fault în atac.

Minutul 35. GOL SUPERB! Ioan Hora, de la 18 metri, trimite un șut ușor boltit peste Kirschstein, care poposește în plasa porții oaspeților. 3-0!

Minutul 34. Săpunaru protejează foarte bine în fața lui Rufino.

Minutul 28. ⇒ Ov. Popescu, ⇐ Bărbuț.

Minutul 25. ACS Poli dă semne de viață. Llorente șutează primul șut pe poartă de la peste 25 de metri, iar mai apoi Goga, dintr-o poziție bună, trage alături.

— În doar trei partide, Săpunaru are mai multe goluri decât veritabilul atacant al lui FCSB, Tade.

— ACS Poli nu a contat în atac în primele 20 de minute ale meciului de la Drobeta Turnu Severin.

Minutul 13. Droppa, lovitură de cap periculoasă!

— Apărarea bănățenilor este de nerecunoscut. În tribune se scandează numele antrenorului gazdelor: Iordănescu, Edi Iordănescu! Iordănescu, Edi Iordănescu!

Minutul 8. Pandurii Târgu Jiu majorează scorul. Hora apare bine la finalizare și trage pe lângă portarul neamț al Timișoarei, trimițând în plasă centrarea lui Ciucur. 2-0!

Minutul 4. Dan Nistor centrează excelent din lovitură liberă iar Săpunaru îl învinge cu capul pe Kirschstein. 1-0 Pandurii!

— De urmărit este evoluția lui Sarmov, jucătorul care este suspectat că ar fi făcut un henț intenționat în jocul din Cupa Ligii contra lui FCSB

— Ca de obicei, foarte puțini spectatori la partidele din Liga I

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Ungurușan, Filipetto, Săpunaru, Momcilovic – Mrzljak, Droppa, Răduț, Nistor, Ciucur – Hora

ACS Poli Timișoara: Kirschstein – Belu, Luchin, Scutaru, D. Popescu – Sarmov, Llorente, Goga – Bărbuț, Rufino, Hernandez

Situație neplăcută în ograda celor de la ACS Poli Timișoara, după ce jucătorii nu și-au mai primit banii de mai bine de două luni. Mai mult, săptămâna trecută a venit și prima înfrângere de la instalarea lui Florin Marin pe banca tehnică a bănățenilor, o-1 cu FCSB în Cupa Ligii, competiție din care, astfel, a fost eliminată. Deși prestația jucătorilor în violet nu a fost una de neglijat, fiind în dese momente peste campioana României, partida a fost umbrită de hențul, bănuit de mulți ca fiind intenționat, făcut de Sarmov în propriul careu, și din care a rezultat golul victorios pentru bucureșteni.

ACS Poli va debuta astăzi în returul Ligii I, în deplasarea de la Drobeta Turnu-Severin, împotriva celor de la Pandurii Târgu Jiu. Trupa gorjeană a câștigat în prima etapă a campionatului, tot într-o luni, pe stadionul „Dan Păltinișanu”, printr-un gol marcat dintr-o fază fixă, o lovitură liberă trimisă de Răduț sub transversala lui Sascha Kirschstein. În ultima partidă disputată de Pandurii în campionat, victoria a fost de partea lor, chiar în fața Viitorului Constanța, scor 1-0. Un autogol marcat de Achim a făcut diferența, după ce chiar înainte de pauză același Răduț rata o lovitură de pedeapsă.

În momentul de față gazdele de astăzi se află pe poziția a cincea, iar în cazul unui nou succes în fața timișorenilor pot egala la puncte ocupanta locului secund, FCSB, care are 26 de puncte. ACS Poli ocupă locul 10, cu 14 puncte, iar o victorie coroborată cu un insucces al CFR-ului din Cluj iar urca până pe 8, la două puncte în spatele lui ASA Târgu Mureș și a Universității Craiova.

Pandurii Târgu Jiu – ACS Poli Timișoara poate fi urmărită în această seară, de la ora 18.00, în format LIVE TEXT pe voceatimisului.ro.