ANUNȚURI

Societățile comerciale : AVCOZ EDIL S.R.L. , VCN DEVELOPMENT VEST SRL , SPAB CONSTRUCT VEST S.R.L. ,  SPO DEVELOPMENT BUILD INVEST S.R.L. , BAV DEVELOPMENT BUILD S.R.L. , anunță publicul interesat că au obținut autorizațiile de construire cu nr. 168 , respectiv cu nr. 169 din data de 13.03.2024 , emise de Primărie Timișoara, jud. Timiș , privind obiectivul începerii lucrărilor de construcții pentru proiectele ELIZA 2 și ELIZA 3 , imobile de locuințe colective , în regim  P+2E+ER , în Timișoara , pe strada Grigore Alexandrescu , jud Timiș .

Pascotă obţine locul 1 la prima etapă a Campionatului Naţional, iar Costescu încheie pe doi la clasa lui. Vezi rezultatele

Rideri de top din Ungaria, Italia, Germania, Cehia, Slovenia, Slovacia, Austria, Polonia, Serbia şi Elveţia au dezlănţuit caii putere într-un adevărat regal pe două roţi.

Deşi motocicliştii români s-au confruntat cu numeroase probleme de setări sau diverse probleme tehnice, până la ora cursei toate au fost rezolvate şi s-a luat startul în cursele oficiale.

Clasa SuperSport 600, cu 25 de rideri la start, a fost extrem de disputată, depăşirile şi accelerările la maxim făcând deliciul spectatorilor. În Clasamentul Campionatului Individual, locul 1 este ocupat de timişoreanul Ionel Pascotă, în timp ce locul secund a fost obţinut de Cun Titus din Oradea. Ultima poziţie a clasamentului îi revine lui Adrian Ciuşdea de la Steaua General Turbo din Bucureşti. De asemnea de remarcat eforturile lui Răzvan Mateş de la Steaua, care, deşi trântit serios în calificări de un alt rider, a reuşit să repare motocicleta în timp util şi a terminat cursa. Pentru Răzvan, anul acesta este de tranziţie şi de adaptare de la 125 la 600cc.

Clasa Superbike, cu 33 de sportivi la start, a fost clasa unde profesionalismul şi-a spus cuvântul, riderii români făcând o figură frumoasă. În Clasamentul Naţional remarcăm faptul că Ionuţ Mistode de la Fire Motorsport Bucureşti, s-a clasat pe locul 1, urmat îndeaproape de timişoreanul Cosmin Costescu de la Taifun Racing.

Surprize deosebit de plăcute au ofeirt şi debutanţii de la Taifun Racing Timişoara, care au dus greul în clasă. De menţionat ar fi Aurelian Grig Aalexandrescu, locul întâi în Campionatul Naţional Românesc şi locul 2, Adrian Tirsogoiu.

Campionul entitre Robert Mureşan nu a luat parte la această etapă, întrucât motorul său este în revizie după ultima etapă a Mondialului WorldSuperBike Championshipa.

Următoarea etapă a Campionatului Naţional va fi organizată pe circuitul maghiar Hungaroring, pe data de 17 august.