Alb-violeții Zlatko şi Archie merg la All Star Game 2013. Un ”urs” se alătură celor doi timișoreni

0
1022

allstargameDoi jucători ai BC Timișoara și unul de la Timba Timișoara au fost aleşi să joace în ediţia 2013 a Meciului Stelelor din baschetul românesc, după cum a anunţat, astăzi, Federaţia Română de Baschet. Este vorba despre Zlatko Jovanovic şi Dominique Archie, jucători care vor face parte din Selecţionata Nordului. Şi Andrei Căpuşan a intrat în lotul de 14, dar a fost nevoit să cedeze locul, pentru că se află în perioada de recuperare după accidentarea de la începutul anului.

Selecţionatele Nordului şi Sudului se vor înfrunta luni, 18 martie 2013, în noua Sală Polivalentă din Craiova, în cadrul tradiționalului eveniment “ALL STAR GAME”. Voturile publicului, reprezentanților mass-media și a departamentului tehnic al Federației Române de Baschet au stabilit următoarele loturi:

Selecționata NORD
1. WRIGHT Jr. Derek Steven (U Cluj-Napoca)
2. JOVANOVIC Zlatko (BC Timișoara)
3. BUBALO Franjo (BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc)
4. MANDACHE Andrei (Gaz Metan Mediaș)
5. CUIC Branko (BC Mureș Tg. Mureș)
6. ARCHIE Dominique Donquell (BC Timișoara)
7. NIKOLOV Hristo Yanchev (U Cluj-Napoca)
8. GUȚOAIA Adrian (Gaz Metan Mediaș)
9. NICOARĂ Titus (Gaz Metan Mediaș)
10. PESIC Milos (CSM Oradea)
11. TIBIRNA Bogdan (CSM Oradea)
12. KICKING Stallion Grlenntys Chief (BC Timba Timișoara)
13. BACIU Cătălin (U Cluj-Napoca)
14. LEE Christopher Wayne (CSU Atlassib Sibiu)
Antrenori – Marcel TENTER (Gaz Metan Mediaș) și Cristian ACHIM (CSM Oradea).

Selecționata SUD
1. DJAMBIC Rade (SCM U Craiova)
2. POPESCU Daniel (BCM U Pitești)
3. WISSEH Jaytonah Nyankun (Energia Rovinari)
4. PETTY Parrish (CSS Giurgiu)
5. SEALS LeVar Cortez (SCM U Craiova)
6. BĂDILĂ Andrei (Dinamo București)
7. BUREAU Travis Lee (SCM U Craiova)
8. DARBY Jr. Louis (Energia Rovinari)
9. SANTANA Castillo Angel Francisco (BC Farul Constanța)
10. SHEPHERD Jevohn Tyrone (CSM București)
11. JONES Marcel Xavier (BCM U Pitești)
12. CĂRUȚAȘU Virgil (CSM București)
13. DRĂGUȘIN Ionuț (SCM U Craiova)
14. STĂNESCU Virgil (CSU Ploiești)
Antrenori – MANDIC Andelko (SCM U Craiova) și COSTESCU Tudor (BCM U Pitești).

– Ponderea votului final a fost anunțată încă de la deschiderea votului ca fiind: 30% votul publicului, 30% votul mass-media și 40% votul tehnic FRB.
– Păstrând tradiția, FRB a anunțat că în componența celor două selecționate se vor afla minim câte un reprezentant de la fiecare echipă din LNBM, echipele NORD și SUD fiind formate din câte 14 sportivi și 2 antrenori.

Totodată, în urma centralizării voturilor, se ştiu “cinci-urile” de bază pentru cele două selecționate, în urma preferințelor publicului, mass-media și FRB:

NORD
1. WRIGHT Jr. Derek Steven (U Cluj-Napoca)
2. MANDACHE Andrei (Gaz Metan Mediaș)
3. ARCHIE Dominique Donquell (BC Timișoara)
4. NICOARĂ Titus (Gaz Metan Mediaș)
5. TIBIRNA Bogdan (CSM Oradea)

SUD
1. DJAMBIC Rade (SCM U Craiova)
2. SEALS LeVar Cortez (SCM U Craiova)
3. BUREAU Travis Lee (SCM U Craiova)
4. JONES Marcel Xavier (BCM U Pitești)
5. DRĂGUȘIN Ionuț (SCM U Craiova)

Din partea publicului, sportivii care au adunat cele mai multe voturi în selecționata NORD au fost ARCHIE Dominique Donquell (BC Timișoara – 842 de voturi) și WRIGHT Jr. Derek Steven (U Cluj-Napoca – 796 voturi), iar din selecționata SUD au fost DJAMBIC Rade (SCM U Craiova – 1369 voturi) și BUREAU Travis Lee (SCM U Craiova – 1306 voturi).

Jovanovic şi Archie se află la al doilea sezon în România şi totodată la al doilea All Star Game. Precedenta ediţie a avut loc la Timişoara, unde Zlatko Jovanovic a câştigat concursul aruncărilor de trei puncte.

BC Timișoara va fi reprezentată de trei jucători – Zoran Milencovici, Georgian Păun şi George Toth – şi în Meciul Tinerelor Stele, care va avea loc tot la Craiova, anunță site-ul oficial al echipei alb-violete.

Spune-ţi opinia civilizat!