Cele mai citite articole în ultima săptămână

Din aceeași categorie

Leii din Banat au debutat perfect la Tg. Mureş

Vocea Timișului va susține permanent adevărul!

Leii din Banat au debutat perfect la Tg. Mureş 1Startul Ligii Naţionale de baschet masculin a fost de bun augur pentru BC Timişoara, echipa lui Predrag Badnjarevic învingând cu scorul de 85-72 în deplasarea de la BC Mureş Tg. Mureş. Vedeta partidei din prima etapă a competiţiei a fost „leul” Marko Djerasimovic, principalul marcator al timişorenilor.

Început perfect de campionat pentru BC Timişoara. „Leii” s-au deplasat la Tîrgu Mureş pentru prima etapă a Ligii Naţionale de baschet masculin, acolo unde aveau să întâlnească ocupanta locului şase în sezonul regulat trecut.
Partida ce a avut loc în Sala SPorturilor din Tg. Mureş a fost un spectacol total, cu 22 de aruncări de trei puncte, câte 11 de fiecare parte, nou-venitul în tabăra oaspeţilor – Marko Djerasimovic – reuşind să înscrie patru din cele cinci aruncări de trei puncte ale sale. Tot patru „triţe” a reuşit şi Jovanovic, în timp ce cel mai nou integrat în grupul „leilor” – muntenegreanul Ivan Jelenic, a jucat 19 minute şi 27 de secunde şi a marcat două triţe.
Ex-timişoreanul Branko Cuic a izbutit 20 de puncte, 5 recuperări şi 6 pase decisive pentru BC Mureş, dar efortul său a fost insuficient pentru gazde, mai ales că cel mai bun marcator al oaspeţilor, Djerasimovic, a avut un procentaj de 100% la aruncările de două puncte (4 din 4), timişoreanul având un total de 20 de puncte marcate.
Doar două din cele patru sferturi le-a aparţinut gazdelor, cel de-al doilea şi ultimul, însă scorul a fost prea strâns ca mureşenii să poată spera la victorie. Scorul pe reprize a fost: sfert 1: 20-29, sfert 2: 22-19, sfert 3: 12-21 şi sfert 4: 18-16.
BC Timişoara: Djerasimovic 20 puncte, Jovanovic 16 puncte şi 7 pase decisive, Popescu 11 puncte şi 7 recuperări, Johnson 10 puncte şi 4 recuperări, Căpuşan 9 puncte şi 5 recuperări, Jelenic 8 puncte, Archie 7 puncte şi 4 recuperări, Sarovic 4 puncte şi 6 recuperări.
La finalul partidei, antrenorul „leilor” s-a declarat mulţumit de evoluţia băieţilor, mai ales prin prisma înregimentării rapide a lui Ivan Jelenic, venit de numai câteva zile pe Bega. „Am făcut un joc ofensiv bun şi asta mă bucură, dar este nevoie să ne consolidăm evoluţia în apărare. Am vorbit cu băieţii şi le-am spus că trebuie să fim constanţi şi în defensivă, mai ales când vor veni partidele cu adversari mai puternici. Pentru primul joc oficial, sunt mulţumit, în special pentru că am fost nevoiţi să integrăm un jucător venit de câteva zile, Ivan Jelenic, şi asta nu a fost uşor. Este un baschetbalist care cred că ne va ajuta din plin în acest sezon” a declarat Predrag Badnjarevic, antrenorul BC Timişoara, la finalul partidei de la Tg. Mureş.
Următorul meci pentur alb-violeţi va avea loc vineri, 12 octombrie, ora 20:00, la sala Constantin Jude, când „leii întâlnesc pe CSM Bucureşti, în etapa a doua a Ligii Naţionale.